Петро Олещук: Якою може бути ціль революції

296
Політолог Петро Олещук

Яка може бути ціль революції?

Лише зміна суспільного ладу. Очевидно, докорінна.

Значить, потрібна програма змін та механізм її реалізації.

Програма, наче, є. Це знамениті «тези Саакашвілі». Особисто я їх вважаю частково нереалістичними, але, принаймні, вони можуть бути основою для обговорення та напрацювання реальної програми комплексних перетворень в Україні.

До речі, такого обговорення зараз не відбувається, що, загалом, говорить про рівень політики і політиків.

Тепер щодо методів реалізації.

Вони можуть бути або силовими (захоплення влади у результаті перевороту), або демократичні (одержання влади за підсумками виборів).

Щодо перевороту. Очевидно, він не має відношення до зборів на Майдані, наметів та концертів. Адже ясно, що для його організації потрібна неочікуваність, секретність та потужний силовий ресурс.

Так що насправді ніхто перевороту не планує.

Тепер щодо демократичного. Тут потрібна політична сила, розгалужена мережа, яка забезпечить голосування на місцях та контроль виборів, список людей, які будуть у парламенті голосувати за зміни не зважаючи на тиск (а не перебіжать одразу до іншої фракції), чіткі перші кроки після того, як буде сформована більшість.

Знову ж таки, до наметів та протестів це відношення має досить умовне.

Загалом, Майдан у нас перетворився із революційного інструменту на політичну технологію.

Задачі тут прості:

– політичне позиціонування (дивіться, ми – опозиція);

– консолідація електорату (ми – боремося, значить, і голосувати треба за нас).

В рамках майданної технології дуже непогано домогтися силових дій від влади. Тоді ти можеш мобілізувати електорат через протиставлення себе «диктатурі», а, отже, можеш виграти кілька зайвих балів на виборах.

Що таке «блокування Рошен»? Це теж політична технологія, яка проводиться лише з однією метою: для красивих фотографій та виступів, а, отже, чіткого позиціонування себе як «ворога Порошенко», знову ж таки – з метою консолідації виборців.

Це, до речі, та сама мета, з якою сам Порошенко вручає у камуфляжі танки або перерізає стрічки. «Для фоточок».

Усе це немає відношення до ключової проблеми – що конкретно треба змінити (мова не про абстрактну «боротьбу з корупцією», а про конкретні кроки), як цього домогтися, як втримати результат. Зброєю, голосуванням – не важливо.

Джерело: Петро Олещук

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв