Лариса Ніцой: Росії треба повернути її історичну назву – «Московія»!

398
Українська письменниця Лариса Ніцой

Уявіть таке, путін видає наказ: «Віднині Російська федерація називається Україна, всі громадяни – етнічні українці, мова – українська. Хто буде називати себе «росіяни» – карати штрафами і позбавленням волі. Те, що зараз називається Україна – називати Малоукраїна, а її мешканців- малоукраїнцями». І уявіть собі, що ця країна серйозно почне себе називати Україною, а своє населення – українцями. Продовжуватимуть розмовляти своєю мовою, але казатимуть, що то українська.

Уявіть собі, що ми скажемо у відповідь: «Так, вони – Україна. Мова, якою вони розмовляють – українська». А от ми, ми – волелюбний народ, ми малоУкраїною не будемо! Ніколи! Ще чого! Ми тепер Києво-Одесо-Миколаєво-Херсоно-Запоро-Дніпро-Доно-Лугано-Кропо-Черкасо-Полтаво-Віннице-Черніго-Жито-Рівно-Франко-Львово-Луцько-Закар-Черно-Харко-Сумо-Волино-Тернопія. Або ні, це довге, зараз пошукаємо собі іншу назву. Історичну. Як нас там ще називали? О! Віднині ми будемо Скіфією або Трипіллям. А що? Не погоджуватися ж на Малоукраїну і малоукраїнців? Ми ж гордість маємо, врешті, чи ні?

Якась маячня? Ви справді думаєте, що це маячня?

Але ж такий указ Москви уже був! Це історичний факт! Такий Указ видав Петро І. у 1721 році «Віднині Московське царство називається Русь, а оскільки Русь на західний лад пишеться Rossia, будемо Русь-Росія. Мова, тобто московський язик, віднині – русский, а все населення не московити – а рускіє. А ту Русь, що з Києвом, називати віднині – Малоросією і малоросами». Народ московський ще по старинці років сто себе продовжував називати московським народом, то Катерина ІІ підкріпила попередній Петровий указ своїм указом. «Хто буде називати себе «Московити» – всіх карати».

Русь, та, що з Києвом, і русини, що в «навколоКиївській» Русі жили, отетеріли від такого зухвальства ворожих сусідів і сказали у відповідь: «Нєєє, ми Московії не підкоримося! Вони в нас назву вкрали, гади такі! Це ж ми Русь-Росія. Це ж ми – русини. Це ж наша мова – руська, а не їхня. Це ж завжди тут було, у Києві, Русь-Rossia, а не в них. Будемо тепер їх зі злості називати… будемо на знак протесту називати… називати… будемо тепер тих злодіїв називати… Росією, народ їхній – руським, і мову – руською, хай вдавляться. А ми, ми собі й іншу назву візьмемо. Історичну. Як ми там ще себе називаємо? Україна. Ото так і буде.

Новостворена, самозвана московитська Русь-Росія не вдавилася і у відповідь заявила: «Київські князі – їхні були, завжди. Київські княжни, які правили у Європі, бо стали королевами тих країн – їхні були, завжди. Софія Київська та інші храми і собори – їхні. Земля – їхня. Швидесенько всі історичні документи переписала, мовляв, завжди так було, ось, у документиках так сказано. Оригінали – спалила. Все, справилася…

То оце в мене питання до українців. Ми – Україна. Так є і буде. Ми – Українці, і це звучить гордо. Якого біса, ми, українці в Україні називаємо злодіїв-московитів своєю назвою Русь-Росія, їхнє населення – нашою назвою «рускими», і їхній язик – нашою назвою «руский»? Чому ми їх не називаємо їхньою назвою: Московія, московити, мова – московська, церква – московська? ЧОМУ?

Не можна їх Московією і московитами називати, бо з нас інші країни сміятимуться? Нехай ті країни уявлять собі, що в них сусідні держави вкрали їхні назви: Іспанія назвала Португалію Іспанією, Франція назвала Німеччину Францією. Знову якась маячня? Але ж із нами так зробила Московія!

Гаразд, уявімо, збулося, назвали ми їх Московія, але ж вони все одно себе «Росія» називатимуть, а ми називатимемо їх інакше? Так, а ми будемо називати інакше. Будемо називати так, як МИ ВВАЖАЄМО за ПРАВИЛЬНЕ. У світі існує така практика. Німці кажуть Дойчлянд, а ми Німеччина. Китайці кажуть Бейджін, а ми – Пекін. Англомовні кажуть Джорджія, а ми Грузія. Що нам заважає називати сусідню країну ПРАВИЛЬНОЮ назвою? Московія, московити, мова московська, чи московитська.

Я вам більше скажу. У Верховній Раді уже кілька років лежить законопроект «Про заборону використання історичної назви території України в якості назви Російської Федерації», поданий Оксаною Корчинською. Начиталася Людина історії, вирішила історичну справедливість відновити. Але ж інші ту історію не читали!!! Головне експертне управління у своєму висновку РОЗКРИТИКУВАЛО цей законопроект. Знаєте, що сказало? А що таке «історична назва»? Таке в юриспруденції не використовується.

Щоб такий законопроект колись ухвалився, треба нам усім провести велику роботу. Почати з широкого кола обговорень. Щоб і люди дізналися і, особливо, депутати. Вони ж темні люди. Сидять у саркофазі з круглим куполом, у бібліотеках не бувають, нічого не знають, біднятка. А так, хоч від нас почують.

То що робимо з обговореннями, лекціями, круглими столами, диспутами, прес-конференціями? Поїхали?

Джерело: Лариса Ніцой

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв