ЄС може призупинити «безвіз» з Україною – експерт

740
Україна може втратити безвізовий режим із ЄС

Європейський Союз може призупинити безвізовий режим із Україною, оскільки НАЗК оголосило тендер на аудит системи е-декларування, завданням якого є знищити систему і позбутись декларацій. Про це заявила експерт Центру протидії корупції Анастасія Красносільська.

За словами представниці ЦПК, на цьому остання і ключова складова антикорупційної реформи буде завершена.

«Буде провалено, те чим ми звітували перед ЄС за безвізовий режим. І це буде достатньо великий і достатньо скандальний крок, щоб дати ЄС можливість говорити про санкції щодо України, про можливу погрозу призупинення безвізового режиму», – підкреслила Красносільська у коментарі 24.

Низка громадських організацій попереджає, що кримінальні справи, відкриті за висновками електронних декларацій, можуть закрити. Умови тендеру аудиту системи е-декларування, які оголосило НАЗК 27 листопада, прописані таким чином, що участь у ньому зможуть взяти лише фірми наближені до СБУ та Держспецзв’язку.

Відповідно, компанія, яка переможе в тендері може сприяти тому, щоб наявну систему електронного декларування визнати вразливою. Це означає, що півтора мільйона вже поданих декларацій визнають такими, що не матимуть правової ваги.

«Встановлено дуже чіткі вимоги в самій допороговій закупівлі. Це не участь іноземного капіталу, це не участь іноземців засновників юридичної особи. І більш того, доступ до державної таємниці та умови для роботи з інформацією службового користування», – пояснив юридичний радник Transparency International Україна Максим Костецький.

Крім того, він зауважив, що такі технічні вимоги звужують коло осіб до буквально кількох компаній, які постійно перебувають під контролем СБУ.

Водночас колишня очільниця Ради ГО «Громадський люстраційний комітет» Олександра Дрік також переконана, що НАЗК запустило фіктивний тендер на проведення експертизи системи, в якому має перемогти якась, судячи з усього, контрольована спецслужбами компанія.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв