Лариса Ніцой: Міносвіти оголосило війну українському народу

2180
Українська письменниця Лариса Ніцой

МОН оголосило війну українському народові. Венеційська комісія дала позитивний висновок Закону про освіту в частині захисту національних меншин. Однак, українські посадовці замовчують той факт, що Венеційська комісія дає рекомендації і щодо підсилення ролі державної мови в Україні. «Сприяння посиленню державної мови та її обов’язковість для усіх громадян є законною і навіть похвальною метою держави», –  пишеться у висновку.

Українські посадовці постійно маніпулюють Європейською Хартією Захисту мов національних меншин, замовчуючи, що в ній є статті і про захист державних мов. Українські посадовці, зокрема МОН знову зманіпулювало тепер уже висновками Венеційської комісії.

Що рекомендує Венеційська комісія? Вона рекомендує на додачу до вивчення ДЕРЖАВНОЇ мови додавати і ЧАСТКУ мов національних меншин, але не навпаки. Венеційська комісія рекомендує зробити гнучким перехід з мов меншин на державну мову у початковій і середній школі. Венеційська комісія рекомендує підсилити якість викладання державної мови.

Що робить Міністерство освіти України у відповідь на рекомендації, особливо в частині підсилення державної мови? МОН знову пропонує звузити дію державної мови в країні.

Воно запропонувало схему, якої немає ніде у світі, яка знову розсварить між собою меншини і український народ. Воно знову вигадало велосипед, замість того, щоб запозичити працюючі мовні моделі в сусідніх країнах. Отже, у відповідь на Венеційські рекомендації МОН надало свої пропозиції:

  1. МОН перекрутило концептуальний підхід Венеційської комісії і не до державної мови додало частку мов меншин, а навпаки, до навчання мовами національних меншин додало частку державної мови.
  2. МОН розділило меншини на види і підвиди і кожен вид меншин вивчатиме різну частку державної мови (див. схему унизу). У всіх країнах меншини рівні перед законом і в рівних умовах вивчають державні мови. Закон один для всіх, тільки не в нас.
  3. МОН запропонувало втілити одночасно три схеми, а по факту чотири схеми, за якими меншини вивчатимуть державну мову. У кожній схемі вивчення державної мови зведено до мінімуму, що суперечить Європейській Хартії, рамковій Конвенції іншим європейським актам та рішенню Конституційного суду України, у якому йдеться: «Навчання в українських закладах українською мовою – мова меншин може вивчатися». Зведення державної мови до мінімуму приведе до розвалу країни.
  4. МОН залишило ганебну мовну модель у школах (№1 на малюнку), де все навчання відбувається мовою меншин, а державна мова вивчається як іноземна. Таку модель не застосовують ніде у світі, така мовна модель довела свою руйнівну силу, завдяки цій моделі у школах українці не знають і не поважають державну мову, і саме на такі території прийшла війна і війська сусідньої держави. МОН залишило цю модель у школах, тільки вирішило «погратися» – замінило в ній російськомовне населення на кримськотатарський народ. Тепер кримські татари, як російськомовні, вивчатимуть усі предмети з 1 по12 клас кримськотатарською мовою, а українську мову вчитимуть як іноземну.
  5. На вимогу угорської і румунської сторони звільнити їх від вивчення державної української мови ( 73 % випускників цих меншин на сьогодні не володіють державною мовою). МОН іде на зустріч вимогам цих меншин і пропонує таку схему вивчення державної мови, яка не змінить ситуацію.
  6. У Венеційських висновках ідеться про гнучкий перехід на державну мову у ПОЧАТКОВІЙ та СЕРЕДНІЙ школі і не йдеться про старші класи, професійні та вищі заклади. МОН продовжує просувати в навчальних планах предмети мовами меншин у старших класах, а в Законі просуває мову меншин у вишах.

Міністерство освіти пообіцяло прописати зазначені схеми з вивчення меншинами державної мови в майбутньому Законі про СЕРЕДНЮ освіту. http://mon.gov.ua/…/pozicziya-mon-shhodo-opublikovanogo-vi…/

Сьогодні іду на 12.00 у Главком на прес-конференцію. Запросив народний депутат Павло Кишкар (Kyshkar Pavlo).

Ви думали, що, отримавши висновки Венеційської комісії, Міністерство освіти заспокоїться і припинить війну проти українського народу? Ні, Міністерство тільки почало цю війну проти України.

Джерело: Лариса Ніцой

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв