Нардепи хочуть скасувати кримінальну відповідальність за незаконне збагачення

338
У парламенті хочуть легалізувати приховування корупційного майна

У Верховні Раді України зареєстровали законопроект, яким пропонується звільнити чиновників від відповідальності за набуття або передачу іншим особам статків, походження яких він не може пояснити. Натомість документ пропонує притягти потенційного корупціонера до відповідальності можна буде лише, якщо майно придбано незаконно.

Авторами законопроекту №7499 є народні депутати Владислав Данілін і Олександр Кірш («Народний Фронт»), Геннадій Чекіта та Андрій Шинькович («БПП»).

Свою позицію народні обранці пояснюють тим, що стаття 368-2 ККУ «Незаконне збагачення» не відповідає вимогам Конституції України.

«Чинна редакція статті 368-2 КК України порушує конституційне право на презумпцію невинуватості. По-перше, воно передбачає, що обов’язок доведення вини особи у вчиненні злочину лежить на стороні обвинувачення. При цьому зазначений обов’язок передбачає не лише наведення доказів вини особи, а й спростування доводів її невинуватості. По-друге, у жодному разі такий обов’язок не може покладатися на звинувачену особу – «ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину». По-третє, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, «доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суд», – ідеться в пояснювальній записці д законопроекту.

Водночас у Центрі протидії корупції переконані, що таким чином депутати хочуть «вбити» кримінальну відповідальність чиновників за незаконне збагачення, оскільки притягти потенційного корупціонера до відповідальності можна буде лише, якщо майно придбано незаконно.

«Нині чиновника чекає покарання від двох до десяти років позбавлення волі за придбання, наприклад, автівки, вартість якої не відповідає офіційним доходам його сім′ї. У цьому і полягає злочин незаконного збагачення. Натомість, законопроект пропонує встановити відповідальність чиновника виключно за незаконне набуття майна – наприклад, без належної угоди або довіреностей від власників майна.

Таким чином, придбання державними службовцями чиновниками автівок та квартир, що коштують у сотні разів більше їх офіційного заробітку, якщо це зроблено офіційно, скажімо в автосалоні – не передбачатиме кримінальної відповідальності, якщо законопроект буде ухвалено парламентом, – пояснила керівник юридичного відділу Центру протидії корупції Олена Щербан.

Більше того, законопроект №7499 легалізує приховування корупційного майна чиновників через оформлення його на третіх осіб. Згідно з чинним законодавством, чиновника чекає відповідальність навіть у разі, якщо він запише власну дорогу нерухомість на родичів, скажімо, тестя чи сестру, але залишатиметься її фактичним власником. Якщо законопроект №7499 буде ухвалено, популярна схема приховування дорогого майна чиновників буде легалізована, а конфіскувати таке майно стане неможливо.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв