Валерій Пекар: Українцям слід позбавлятися мазохистичного комплексу вічної жертви

425
Віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців, громадський діяч Валерій Пекар

Продовження рефлексій після обговорення книги «Цивілізація» Ніла Ферґюсона у Клуб «Наш Формат». Винниченко колись сказав, що українську історію не можна читати без брому, і тим самим зробив дуже погану послугу українському націоналізмові. Тепер українці думають, що у нас була якась особлива історія, страшенно жорстока і кривава, повна страждань і випробувань, якої не мав жоден інший народ. А значить, ми особливі, і шлях наш особливий, і не можна до нас застосовувати традиційні підходи, бо в нас все не так, як в інших.

Стривайте, а ви читали англійську історію? Французьку? Німецьку? Японську? Їх можна без брому читати? Там весь час такі ріки крові, гори трупів та руйнації, що Україна зазнавала лише декілька разів у своїй історії.

Треба позбавлятися мазохистичного комплексу вічної жертви. Всі історії більш-менш однакові, окрім історії папуасів на ізольованому острові. А якщо сконцентруватися на поточному моменті, то всі модернізації були важкими: обов’язкова війна за незалежність, обов’язковий спротив старих еліт, тимчасове зубожіння більшості населення, неспроможність політичних інституцій, слабкість держав, сила «польових командирів», невігластво основної маси населення, занепад старих економічних форм і моделей та слабкість нових, масова еміграція. Впоралися, подолали, побудували нові країни.

Існує велика кількість сучасних націй, що подолали «прокляття історії». Сучасні ізраїльтяни, сильні та інноваційні, демонструють суцільну антитезу галутному мисленню вічних вигнанців-страждальців. Сучасні німці є синонімом порядку, відповідальності та охайності – точний антипод образу давніх німців. Японці асоціюються у нас із працьовитістю та особистою залученістю, на відміну від колишніх байдужих нероб. Список можна подовжити ще на десятки пунктів.

Комплекс меншовартості варто долати, і чим швидше, тим краще.

Джерело: Валерій Пекар

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв