Миротворці можуть заморозити конфлікт на Донбасі замість його вирішення – ІноЗМІ

428
Чимало експертів скептично налаштовані щодо миротворців на Донбасі

Американські екс-дипломати застерігають: миротворчі місії ніколи не вирішували конфлікти, а лише заморожували їх. Про це ідеться у статті Wall Street Journal.

Минулого тижня на Мюнхенській безпековій конференції чиновники США і НАТО обговорювали питання розміщення миротворчої місії з українськими і російськими дипломатами.

Деякі американські представники у приватних розмовах озвучували застереження, що Білий дім може прямувати в пастку Путіна.

«Росія не зацікавлена в тому, щоб ситуація в Україні заспокоїлася. Миротворчі сили можуть ненавмисне закріпити російський контроль над територіями на Донбасі, а не вирішити конфлікт», – стверджують чинні і колишні чиновники США.

Водночас і прихильники, і скептики вважають, що США варто бути обережними в обговоренні такого сценарію: «РФ може спробувати затримати чи зірвати процес переходу під контроль миротворчих сил частини українсько-російського кордону. Ризики можна пом’якшити, якщо пропозиція буде включати певне пом’якшення санкцій до повного відновлення миру в Україні».

Колишній посол США в Росії Майкл МакФол нагадав про приклад Кіпру, де миротворці були розміщені 1964 року

«Ці сили досі там, а укладення мирної угоди, яка б об’єднала окуповану Туреччиною північ острова з рештою країни, лишається туманним. Поясніть, чим в цьому конкретному випадку фактори відрізняються, щоб це не призвело до сценарію на зразок перманентного поділу, як на Кіпрі?», – зазначив МакФол присутньому в Мюнхені Волкеру.

Посол США в ООН за часів адміністрації Джорджа Буша-молодшого Джон Болтон заявив, що миротворчі місії міжнародної організації зазвичай заморожують поділ, а не вирішують його: «Дуже рідко розгортання миротворців робить щось інше, окрім як закріплює присутність цих сил назавжди».

Волкер, який веде з Кремлем переговори про відправку місії, пояснив, що такий план спрацює лише в тому випадку, якщо росіяни і українці хочуть миру.

Крім того, це, на його думку, найкращий шанс імплементувати Мінські домовленості: «Найкраща річ, яку ми можемо зробити, щоб захистити людей, створити мир, – це отримати мандат ООН на миротворчі сили, які ефективно зупинять конфлікт».

Водночас українські чиновники в Мюнхені зазначили у коментарі виданню, що не сумніваються у американському плані, але не вірять, що РФ з ним погодиться.

Чинні американські дипломати переконані, що вікно можливостей відкриється в період між завершенням російських президентських виборів і початком чемпіонату світу з футболу, який має цього року пройти в Росії.

«План з миротворцями спрацює лише в тому випадку, якщо Путін захоче позбутися західних санкцій», – висловив думку колишній заступник генсека НАТО Александр Вершбоу.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв