Святослав Стеценко: Успіх України автоматично зніме питання про територіально-етнічні відокремлення

347
Святослав Стеценко, військовий експерт

Під час обговорення в ефірі телеканалу ATR актуальних проблем звільнення від окупації Криму і частин Луганської і Денецької областей спитали про моє ставлення про статус національної територіальної автономії кримських татар.

Через закороткий час на обговорення цієї дійсно важливої теми не встиг аргументувати свою позицію і тому міг бути сприйнятий неправильно.

Вважаю за необхідне написати про це більш докладно і послідовно.

  1. Потреба людей в національному і територіальному виокремленні виникає там, де не достримуються їхні права людини і громадянина, зокрема економічні, соціальні, культурні, релігійні. У такому разі достатньо згуртовані і стукторовані етноси, які становлять меншість в державі, намагаються реалізувати їх хоча б для себе, якщо в масштабі всього суспільства нема або розуміння, або спроможності зробити це для всіх. Такі їхні дії зрозумілі і логічні.
  2. Абсолютно впевнений, що встановлення і дотримання таких правил життя, які гарантують дотримання прав, свобод і рівні можливості, знімає всі проблеми, які спонукають етноси до теритоально-адміністративного виокремлення, за одним винятком: для цієї меншості спосіб життя більшості є неприйнятним через непримеренні і суттєві відмінності в цінностях.
  3. Звільненння Криму від окупації з боку Московії є зобов’язанням України і особливим зобов’язанням України перед кримськими татарами, які є громадянами України. Безумовно, українське урядування зобов’язано максимально сприяти збереженню національної ідентичності кримських татар на землях України і надати можливості для активної підготовки до звільнення і наступної відбудови Криму і як частини України, і як корінних земель кримських татар.
  4. Кримські татари є корінним народом Криму, не мають інших корінних земель, тому безумовно мають відповідні особливі права. За тих умов, які склалися, реалізація прав кримських татар має відбуватися так, щоб водночас не обмежувати права громадян інших етносів, які проживатимуть на землях Криму.
  5. У разі, коли кримські татари становитимуть більшість населення Криму, а я впевнений що колись це відбудеться у природний спосіб, може постати питання про їхнє бажання до національного самовизначення навіть у спосіб створення власної окремої держави. Це є болючим для України, проте українці як етнос, який століттями боровся за власне самовизначення і власну країну, має поважати право іншого корінного етносу і прийняти це, якщо така ініціатива буде реалізована в мирний спосіб, з дотриманням міжнародно визнаних норм і процедур, без дискримінації представників інших етносів на території Криму. Мені таке не подобається, я вважаю таке руйнівним, проте маю погодитися, оскільки визнаю право націй на самовизначення.
  6. Навіть за такого дискурсу зовоб’язання України щодо звільнення кримських земель від окупації залишається і має бути виконаним.
  7. Впевнений, що у разі успішної України, в якій панують свобода, вільний розвиток, добробут, яка готова до захисту своїх громадян і від агресії, і від злочинців, питання щодо будь-яких територіально-етнічних виокремлень буде знято.

Бо всі громадяни отримують максимально можливі права, можливості і гарантії, і не потребуватимуть розділення і виокремлення за етнічними ознаками.

Я прагну того, щоб громадяни України хотіли називати себе українцями кримсько-татарського, білоруського, польського, угорського, російського і будь-якого іншого етнічного походження. Щоб Україна – це було круто.

Всім кримських татарам маю сказати одне: «За нашу і вашу свободу». Переможемо.

Джерело: Святослав Стеценко

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв