Порошенко неправильно трактував завдання місії ОБСЄ, − експерт

291
Колишній речник Міністерства закордонних справ України, громадський діяч, дипломат Василь Філіпчук проаналізував завдання поліцейської місії ОБСЄ і те, як їх трактував Президент Петро Порошенко.

Нагадаємо, раніше Президент України Петро Порошенко заявив, що домовився з партнерами щодо розгортання поліцейської місії Організації з безпеки та співробітництва в Європі на територіях тимчасово окупованого Донбасу.
«Щодо скерування на Донбас поліцейської місії ОБСЄ у мене лише одне запитання: хто радить такі ідеї Президенту моєї країни? Ну вже ж мав би глава держави оцінити якість цих порад і зробити відповідні висновки. Висновки щодо того, як непрофесійно були написані окремі пункти Мінських домовленостей, як непрофесійно було організовано роботу щодо звернення до ООН щодо скерування миротворців», − написав у своєму Facebook Філіпчук.
Він нагадав заяву Порошенко щодо того, чого він очікує від діяльності представників місії ОБСЄ на Донбасі:
«Лише посилена місія здатна буде забезпечити врешті стале припинення вогню й безпеку, відведення важкої військової техніки й виведення російських окупаційних військ, відновлення контролю над українсько-російською частиною кордону. Поліцейська місія ОБСЄ має виставити постійно діючі озброєні пости в місцях відведення важкої техніки й на неконтрольованій ділянці українсько-російського кордону з метою припинення постачання бойовикам російської техніки і боєприпасів через нього».
Експерт проаналізував принципи діяльності поліцейської місії ОБСЄ відповідно до офіційної інформації на сайті цієї організації. Виявилося, що ці місії залучають лише тоді, коли конфлікт або ще не розгорівся і його намагаються уникнути, або вже завершився, тому потрібно відновити нормальну життєдіяльність.
«У нас конфлікт у самому розпалі, щодня вбивають військовослужбовців − і те, про що говорить Президент, може бути зупинено навіть не воєнною операцією з підтриманням миру, а лише воєнною операцією з примусом до миру. Якщо такої операції немає, то спочатку є досягнення політичної домовленості, припинення вогню, згода обох сторін конфлікту щодо запровадження операції з підтримання миру, і лише тоді поліцейська операція», − наголосив дипломат.
Крім того, основне завдання й функції усіх поліцейських місій − допомагати місцевим полісменам підвищувати спроможність виконувати свої функції щодо забезпечення правопорядку. На практиці − це тренінги, навчання, обмін досвідом із метою боротьби з міжнародною злочинністю, контрабандою, порушеннями прав людини тощо. 
«Нова поліцейська місія на території так званих ДНР і ЛНР буде підвищувати кваліфікацію та спроможності «народної міліції», що буде створена відповідно до Мінських домовленостей на основі чинних, як стверджує Президент, російсько-терористичних угруповань? Ні, ну я розумію для чого це Росії, але для чого це Україні? У чому наш інтерес?», − зазначив Філіпчук.
У цілому ідея щодо поліцейської місії ОБСЄ на Донбасу викликала в експерта значні сумніви щодо її доцільності й необхідності.
«Рішення ОБСЄ − це консенсус. Згода Російської Федерації і її сателітів обов’язкова, оскільки українська дипломатія так і не змогла  (чи не захотіла) зафіксувати статус РФ як агресора і хоча би спробувати усунути Росію від процесу ухвалення рішень. Тобто Кремль має погодитися з усіма елементами завдань і функцій цієї місії. Думаю, це абсолютно можливо. Якщо ця місія отримає ті ж функції і завдання, як, наприклад, поліцейська місія в Косово. Не розумію одного − а ми що, вже погодилися з створенням нового Косово на території ОРДЛО? Якщо ні, то для чого нам там поліцейська місія?», − підкреслив дипломат.

Коментарi

Коментарiв