Лариса Ніцой: Розвиток української мови знову хочуть заморозити

888
Лариса Ніцой, письменниця

У ВРУ лежать три законопроекти про Мову.

5556- від БПП, автори Лесюк, Шаповал – є відповідальні за текст, можна задати питання авторам, подискутувати.

5669 – від «Свободи», автори Головатий, Головко, Левченко, Іллєнко – є відповідальні за текст, можна дискутувати.

5670-д – начебто від «громадськості», яка захищає цей законопроект, але конкретного автора з прізвищем немає. Можна задати питання, але немає відповідального за текст. Запитати, хто писав те чи інше речення – кажуть, що не вони. Конкретне написане речення – не вони. Автори проекту – вони.

Норми захисту української мови в законопроекті 5670-д насправді найслабші. «Громадськість» Матис і Ко лякають людей, що два інші законопроекти дуже радикальні і тому не підходять. Ну це стара пісня. Народ України давно дозрів, а їм аби заморозити ситуацію.

Хочу навести один приклад «радикальності», про яку вони говорять. У житті видавництва на сьогодні видають 80% україномовної літератури. Деякі видавництва російської літератури не видають зовсім, тобто 100% україномовних книжок. Що на це каже Матис, начебто як автор законопроекту 5670-д? Він виставляє норму 50% на 50%. Ви розумієте? Майже всі книжки зараз друкуються в Україні українською мовою! Вони записують норму в закон 50% на 50%!!! І хвалиться при цьому, що їхній Законопроект узгоджений і збалансований. Та ця норма «виправляє» ситуацію в кривий бік! Які 50%, якщо сьогодні вже майже 100% україномовних книжок!!! Захисники хрінові.

Що пропонує з книгодрукуванням начебто радикальний законопроект «Свободи» чи Лесюка? «Свобода» пише про 15% мовами меншин, Лесюк пише про третину мовами меншин. Тобто до життя найближче стоять норми «Свободи» і Лесюка. Законопроект 5670-д відкидає нас назад. І так можна пройтися по багатьох нормах законопроекту 5670-д, які відкидають нас назад, але нас лякають, що кращі норми ніхто не прийме. Це брехня. Нехай назвуть прізвища тих, хто не прийме. Я розмовляю з багатьма депутатами. Вони не проти. Але голосуватимуть за колективне рішення. Тобто, вони й могли б проголосувати за кращі норми, якщо це буде колективне рішення. Але це колективне рішення свідомо занижується по вказівці згори, а «громадськість» замість захищати український інтерес, співає під ту ж вказівку.

У вівторок у ВРУ відбулася погоджувальна рада. Максим Бурбак, голова фракції Народного Фронту, оголосив, що парламент готовий підтримувати законопроект 5670-д, той що з кривими нормами. Нас знову хочуть «заморозити».

Джерело: Лариса Ніцой

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв