VoxCheck виявив маніпуляції у зверненні Гройсмана

293
Робоча група VoxCheck у складі редактора видання Олени Шкарпової, аналітика Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Олександра Бетлія, головного редактора Politeka.net Михайла Магінського й директора Фонду екологічних інвестицій Олексія Хабатюки проаналізували відео-звернення Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо помилок і маніпуляцій.

Експерти не виявили у звіті глави уряду грубих помилок чи відвертої брехні, проте помітили спроби маніпулювати глядачами. Зокрема, йдеться про те, що Гройсман, як і більшість колег, перебільшував власні досягнення і навіть привласнював чужі. У своєму зверненні він акцентував увагу на вирішенні питання щодо закупівлі ліків для онкохворих в Україні й будівництві доріг, хоча ситуація щодо цих аспектів в державі явно не є однозначно позитивною. 
Прем’єр говорив дуже лаконічно. Перевірка фактажу висловлювань Прем’єра показала, що він не бреше і не помиляється в фактах, але деякі фрази голови Кабінету Міністрів є перебільшенням і мають ознаки маніпулювання, − йдеться у висновку експертів.
«Ми концентрувалися на вирішенні питань нагальних, вживали заходи антикризові. Хотів би підкреслити, що нам вдалося розблокувати питання постачання ліків для онкохворих. Нині їх уже постачають, тому хотів би тут подякувати головам облрад, адміністрацій, міським головам, які відгукнулись, щоби стабілізувати ситуацію, але хочу сказати, що нам вдалося розблокувати поставки міжнародних організацій, які дехто в Україні хотів просто заблокувати. Закупка на більш ніж 60 мільйонів гривень уже розпочалася», − заявив у своєму звіті очільник уряду.
Аналітики стверджують, що фраза «уряд розблокував постачання онкопрепаратів» є досить незрозумілою. Зокрема, у відповідному релізі Міністерства охорони здоров’я України, в якому цитують Гройсмана, немає подібної інформації. Відповідно, Прем’єр сконцентрував увагу глядачів на виграшних для себе аспектах: 
Згідно з інформацією МОЗ, що міністерство надало VoxUkraine, з переліку дитячих ліків було закуплено три препарати, дорослих – шість. Ціна – понад 2,6 мільйона доларів. Усього в переліку понад 160 препаратів. Сума, вказана Гройсманом, правильна, якщо рахувати за курсом 23,3 гривень за доларів США (частина ліків – імпортні), − йдеться у висновку експертів.

Коментарi

Коментарiв