Андрій Новак: Українська економіка може повторити шлях 90-х

331
Очільник Комітету економістів України Андрій Новак

Доки в нас не буде високих темпів росту економіки, підвищення зарплати буде здійснюватися із двох джерел. Перше – інфляційний ефект, а для цього й девальвують штучно гривню, а друге джерело – збільшення державного боргу.

Щодо інформації про те, що до 2021 року уряд планує підвищити мінімальну заробітну плату до 6 200 гривень, можна зауважити, що в порівнянні із нинішньою зарплатою, відбудеться підняття майже у два рази. Але питання в тому, чи за цей час також у 2 рази зросте й економіка України.

От зараз соціальні платежі піднімаються. І на найближчий час, поки у нас не буде високих темпів росту економіки, то підвищення зарплати буде здійснюватися із двох джерел. Перше – інфляційний ефект, а для цього й девальвують штучно гривню, а друге джерело – збільшення державного боргу. Адже на 2018-ий рік передбачається збільшення державного боргу на 231 млрд гривень. От із цих ресурсів – збільшення державного боргу та інфляції – нам зараз дають номінально вищі зарплати.

Україна вже проходила цей шлях у 90-х роках. Номінально ми можемо бути і мільйонерами. Так було у 90-х. Але це не означає, що за ці номінальні мільйони ми зможемо купити більше товарів і послуг. Тобто номінальні суми – це одне, а купівельна спроможність цих сум – зовсім інше. Тому й економіку обманути неможливо. Якщо реальне зростання економіки в нас становить 2,5%, то соціальні платежі можна підняти до 15%, але не в 1,5-2 рази, як це робиться зараз.

Джерело: Андрій Новак

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв