Україна може отримати помісну церкву, однак не так швидко – ІноЗМІ

500
Експерт переконаний: Порошенко поспішив із обіцянкою про помісну церкву

Заява українського Президента Петра Порошенка про визнання української помісної церкви після Дня хрещення Київської Русі, який відзначається 28 липня, можуть виявитися поспішною обіцянкою.

Про це пише науковий співробітник-нерезидент Atlantic Council Джеймс Койл, підкреслюючи, що Порошенко не розкрив подробиці діалогу з вселенським патріархом.

«Під час офіційного візиту в Стамбул 17 квітня Порошенко зустрівся з патріархом Варфоломієм. Вони кілька годин розмовляли за зачиненими дверима, а потім український Президент оголосив, що «Україна близька до власної об’єднаної православної церкви, як ніколи раніше», – ідеться у статті.

Також Койл нагадав, що українські націоналісти намагалися встановити автокефальну церкву іще з 1992 року, коли патріарх Філарет вийшов із Московського патріархату і заснував свою конгрегацію – УПЦ Київського патріархату. Москва засудила його, відлучила і наклала на нього анафему.

«Єдність – це наша головна зброя в боротьбі проти російської агресії. Питання виходить за межі церковного. Ідеться про те, щоб отримати нарешті незалежність від Москви», – заявив Порошенко під час виступу у Верховній Раді. Він також вказав на те, що Кремль користується Московським патріархатом «як ключовим інструментом впливу в Україні».

Його думку поділяє і архієпископ Євстратій Зоря, який зазначив, що відмінності зовсім не у вірі: «Москва користується впливом в Україні через церкву як інструментом гібридної війни проти України».

За словами автора, в Україні УПЦ КП має значно більше прихожан, ніж УПЦ МП. Тому в цьому вимірі українська церква має перевагу. Однак, як і слід було очікувати, Московська церква чинить жорсткий опір визнанню незалежності від неї Києва. У конфесії оголосили, що Москва анексувала київську метрополію 1686 року. А значить українські священнослужителі підпорядковуються Москві, а не Константинополю. І вселенський патріарх Варфоломій не має повноважень надавати Україні незалежний статус.

Архієпископ Євстратій Зоря відкидає ці твердження. Він підкреслює, що анексія 1686 року відбулася із застосуванням сили, що порушує канонічні закони. Він також нагадав, що вселенський патріарх передав томос про автокефалію православним церквам в Естонії 1996 року, в Болгарії 1998 року, Чехії та Словаччині 2014-го. Тому Константинополь, очевидно, може самостійно ухвалювати такі рішення.

«Те, що відбувається серед різних православних громад, заслуговує уваги, оскільки ці події впливають на питання українського суверенітету, впливу Москви і церковної легітимності конгрегацій. Утім, дедлайн Порошенка, який він призначив на 28 липня, може бути поспішним», – зазначив Койл.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв