«Укроборонпром» закуповує російські комплектуючі до гелікоптерів – розслідування

591
Із літа 2016 року «Авіакон» витратив на лопаті кермового і несного гвинта понад 100 млн грн

Авіаремонтний завод «Авіакон», що належить до державного оборонного концерну «Укроборонпром», закуповує лопаті несного гвинта до гелікоптерів типу Мі-8 виробництва «Улан-Уденського лопатного заводу», що пов’язаний із державним російським підсанкційним холдинґом «Ростех».

Про це йдеться у програмі Схеми: корупція в деталях.

Закупівля відбувається не напряму, а через фірми-посередники, у тому числі й через фірму сина заступника глави українського оборонного концерну «Укроборонпром» Олександра Стеценка. При цьому концерн офіційно звітує про повну відмову від російських деталей ще наприкінці 2015 року.

ЗМІ встановили, що українська компанія «Вертолсервіс», яка перемогла на тендері із постачання лопатей несного гвинта для заводу «Авіакон» у лютому 2018 року, через посередників закуповувала лопаті виробництва російського «Улан-Уденського лопатного заводу». Завод є дочірньою компанією другого рівня «Улан-Уденського авіаційного заводу», що входить до холдинґу «Вертольоти Росії», який є частиною державної корпорації «Ростех». Підприємства цього холдинґу активно працюють над російським оборонним замовленням. І «Улан-Уденський авіаційний завод», і «Вертольоти Росії» перебувають під санкціями РНБО України, однак «Улан-Уденський лопатний завод», який належить до тієї ж групи, нині під санкціями не перебуває.

Одним із засновників «Вертолсервіс» є син колишнього заступника міністра оборони і чинного заступника гендиректора «Укроборонпрому» Олександра Стеценка – Сергій Стеценко. Він підтвердив, що його компанія постачає на «Авіакон» лопаті російського виробництва.

«Ви ж розумієте, що вони виробляються тільки в Росії. Ну, можна ще виробляти, наприклад, на Західній Україні, рубати смереки, стругати з них лопаті і потім ставити на наші гвинтокрили, і рятувати наших поранених бійців, вивозити з бойової зони до шпиталів, і так далі. Я думаю, що більше мені вам відповісти нічого», – зазначив Стеценко.

Інший засновник «Вертолсервіса» Сергій Кіршин також підтвердив, що його компанія постачала лопаті з Улан-Уденського заводу. Заступник генерального директора «Укроборонпрому» Олександр Стеценко стверджує, що не ознайомлений із деталями бізнесу його сина.

«Нам потрібно підтримувати бойову здатність чи не потрібно підтримувати бойову здатність? … Для мене не важливо, звідки. Для мене важливо, щоб в армії було все, що є», – підкреслив Олександр Стеценко.

Очільник Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони Сергій Пашинський заявив, що армію потрібно озброювати «будь-якою ціною»: Я попереджаю про те, що якщо ми якимось чином отримуємо комплектуючі з Росії, а хтось це зірве, то я особисто вважаю, що це злочин проти обороноздатності нашої держави».

Крім того, політик додав, якщо нашим воїнам, щоб їх озброїти, «треба щось привезти з Російської Федерації, щоб вони ще краще воювали з Російською Федерацією, то це тільки викликає нашу повагу».

Колишній директор «Авіакону» Максим Глущенко розповів, що раніше на заводі намагалися знайти альтернативу деталям російського виробництва: «Ми їздили до Південно-Африканської Республіки, там досить технологічна компанія, у якої була подібна технологія виробництва тих лопатей. І, в принципі, вони були готові створити спільне виробництво на території України. На жаль, ті ініціативи, які були зроблені мною як директором заводу, «Укроборонпромом» не були підтримані».

Відповідно до інформації порталу публічних закупівель, з літа 2016 року «Авіакон» витратив на лопаті кермового і несного гвинта понад 100 мільйонів гривень.

Компанія «Вертолсервіс», із-поміж інших компаній, постачала різні авіаційні деталі не тільки цьому заводу, а й кільком військовим частинам і державному авіаційному підприємству «Україна» – на загальну суму в близько 55 мільйонів гривень в 2016-2018 роках. Загалом, за інформацією системи ProZorro, з серпня 2016 до лютого 2018 року на тендерах із постачання лопатей для «Авіакона» перемагали 4 компанії: крім «Вертолсервіса» також «Авіа Снаб Сервіс», «Трейд АГ» та зареєстрована в Празі «Czechoslovak Export Ltd».

Розташований у Конотопі Сумської області авіаремонтний завод «Авіакон» входить до «Укроборонпрому» і обслуговує технічні потреби авіації, в тому числі військової. Зокрема, «Авіакон» ремонтує, переобладнує та модернізує вертольоти типу Мі – зокрема, такі, як Мі-2, Мі-6, Мі-8, Мі-17 та Мі-24. Також працівники заводу досліджують стан гелікоптерів і надають технічну підтримку відремонтованим моделям, найпопулярнішою з яких є гелікоптер Мі-8 та його модифікації.

2014 року, після початку російської агресії проти України, українська влада оголосила курс на імпортозаміщення – пошук і створення альтернативи російському товару. У минулому році в «Укроборонпромі» відзвітували, що державний оборонний концерн повністю відмовився від комплектуючих із Росії ще наприкінці 2015-го року.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв