Лариса Ніцой: Гриневич укотре обдурила українців

1408
Лариса Ніцой, письменниця

ГРИНЕВИЧ ВКОТРЕ ОБДУРИЛА УКРАЇНЦІВ. Влада робить усе, аби пригальмувати запит суспільства на українську мову.

Міністерство освіти виклало на обговорення свіженький Законопроект про СЕРЕДНЮ освіту. А що було у вересні 2017 року, про що скандалили? То був Закон про освіту загальний для всіх рівнів і закладів. А тепер ухвалюватимуть «вужчий» про освіту в середній школі. Пам’ятаєте, як ви всі раділи і дивувалися, що мова меншин вивчатиметься лише в початковій школі? Рано раділи. Українців знову помножили на нуль.

Обіцянка Гриневич запровадити в українських школах Латвійську модель обернулася булькою.

Що таке Латвійська модель? У січні 2018 року Латвія ухвалила МОВНУ норму навчання для меншин. У перших класах меншини навчаються мовою меншини з вивченням державної мови. Кожного року протягом 9 років дітям меншин поступово додають предмети державною мовою і в старших 10-11-12 класах навчання здійснюється 100% державною мовою. Плавний перехід на державну мову, як того вимагає Венеційська комісія! Така ж модель уже давно «працює» в Литві.

Що пропонує в Україні Гриневич в новому Законопроекті про середню освіту?

З 1-по 4 клас діти меншин навчаються мовою меншин. Предметів державною мовою 20%.

З 5 по 9 клас діти меншин навчаються мовою меншин. Предметів державною мовою лише 40%.

10, 11, 12 клас. У Латвії в 10 клас діти приходять на навчання 100% державною мовою, а в Україні діти в 10 клас прийдуть з багажем української мови лише 40%.

В Україні 10, 11, 12 клас, та ще й ліцеї, та ще й професійно-технічні училища предметів державною мовою передбачено лише 60%. Російська меншина матиме предметів державною мовою 80%.

Окремий статус набули корінні народи. Коли раніше Україну можна було дестабілізувати темою меншин (тема, до речі, не відійшла), то тепер з’явилося ноу-хау – тема корінних народів. Раніше меншини не знали українську мову, тепер її можна не знати корінним народам. Це хто? Угорці? Румуни? Роми? Поляки? Ще хто? Їм прописане право «…здобувати середню освіту мовами корінних народів поруч з державною мовою”. Раніше одна російська була піднята на рівний щабель з державною мовою, тепер російській знайшли замінник. На один щабель з державною мовою піднято мови корінних народів.

ОТЖЕ, переходу на 100% державною мовою як у Латвії, НЕ ПЕРЕДБАЧАЄТЬСЯ зовсім!

На відміну від Латвії, навчання мовами меншин в Україні буде ще й у «технікумах»! Більше того, вивчення мови меншин буде ще й у вишах. А корінні народи взагалі можуть навчатися своїми мовами без обмежень.

Українці! Ми з Латвією оголосили Незалежність майже одночасно. Маленька Латвія з населенням 1,96 мільйонів громадян дозволяє собі перед Євросоюзом перехід у старших класах на 100% державну мову і її ніхто за це не зжер! І Литва з населенням 2,8 мільйонів собі це дозволила. І Литву ніхто не зжер!

Україна, з населенням більше 30 мільйонів українців – боїться?

Українці! Ви УКРАЇНЦІ, чи що?

Відомо, що справи легше робити гуртом. У нас є шанс вслід за Латвією оголосити однакову з Латвією мовну модель у школах, щоб діти меншин навчалися в початковій школі мовами меншин, але за 10 років школи плавно перейшли на 100% державної мови як у Литві, як у Латвії.

Поки законопроект ще не ухвалено –
ВИМАГАЄМО! ЛАТВІЙСЬКУ! МОВНУ МОДЕЛЬ у школах!

————————-
Законопроект можна почитати тут http://osvita.ua/school/60677/

Джерело: Лариса Ніцой

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв