Футбольна корупція в Україні: Завод ФФУ із махінаціями отримує бюджетні підряди (розслідування)

340
Павелко стверджує, що участь у тендерах не була обмежена для жодного виробника штучного покриття

Збудований Федерацією футболу України за кошти УЄФА комерційний завод із виробництва штучного покриття для футбольних полів отримує бюджетні підряди через дискримінаційну вимогу. Із кінця 2017 року на профільних тендерах почали вимагати «кучеряву траву».

Про це свідчить розслідування Олександра Курбатова для програми «Наші гроші з Денисом Бігусом».

Щороку в рамках допомоги від УЄФА (соцпрограми «Хет-трик») Федерація Футболу України отримувала 5,5 млн євро. За ці кошти мали будувати нові стадіони і футбольні майданчики зі штучним покриттям, однак очільник ФФУ Андрій Павелко спрямував їх на створення заводу із виробництва штучного покриття.

Для цього у червні 2016 року Федерація створила комерційну дочку ТОВ «ФФУ продакшн». Цілий рік ця компанія не робила майже нічого (лише заснувала ще одне ТОВ «Спорт Технології»), доки у бюджеті не передбачили кошти на будівництво футбольних полів. 13 липня 2017 року парламент вніс відповідні зміни до бюджету: надав 250 мільйонів гривень на будівництво футбольних майданчиків у регіонах України. Іще 250 мільйонів до цієї програми мали бути залучені із місцевих бюджетів.

Створювати виробництво і закуповувати сировину завод «ФФУ Продакшн» почав лише після того, як законопроект із виділення 250 мільйонів на футбольні поля пройшов бюджетний комітет Верховної Ради, де головує народний депутат від «Блоку Петра Порошенка» Андрій Павелко, він же – президент ФФУ.

За його словами, це нібито збіг, і завод будували без розрахунку на зміни до бюджету: «Ми не розраховували на державну програму. Будуючи завод, ми розраховували на свої сили, на запит від місцевої влади».

Унаслідок цього, із кінця 2017 року ТОВ «ФФУ Продакшн», комерційна донька Федерації футболу, отримала поза конкурсом 66 замовлень на майже 95 мільйонів гривень у Києві. Іще близько 100 мільйонів вона отримає як постачальник покриття для футбольних полів на тендерах, де перемогли інші юридичні особи.

Ціни на покриття від комерційних доньок Федерації футболу України вищі, ніж у інших виробників Європи: 16-18 євро проти 12-14 євро. Переплата лише за покриття на стандартному майданчику для міні-футболу становить від 1900 євро. Таких полів у рамках Програми до кінця року має буде побудовано біля 300. Завод ТОВ «ФФУ Продакшн» оголосив, що вже підготував 238 покриттів для майданчиків з міні-футболу.

Іще до старту тендерів, у листопаді 2017 року, Мінрегіонбуд опублікував типовий проект будівництва футбольних майданчиків із штучним покриттям як орієнтир для замовників. У ньому було вказане єдине «правильне» покриття – українського виробництва за технологією компанії Polytan, Liga Grass Pro. Тобто Мінрегіонбуд рекомендував державним і комунальним замовникам купувати тільки продукцію заводу «ФФУ продакшн».

Потім під час проведення тендерів на реконструкцію і будівництво футбольних майданчиків замовники закладали цю вимогу в тендерну документацію і відкидали конкурентів, які пропонували не кучеряву траву, а рівний ворс.

Замовники відкидали конкурентів, які пропонували не кучеряву траву, а рівний ворс

Павелко стверджує, що участь у тендерах не була обмежена для жодного виробника штучного покриття. Однак у розмові з журналістом програми розробник типового проекту для Мінрегіонбуду Валерій Бєльчіков назвав замовником проекту з вимогою про конкретний тип штучного покриття саме Федерацію футболу України.

6 грудня 2017 року постановою №919 Кабінет Міністрів дозволив здійснювати 100% передоплату замовлень переможцям тендерів по проектах будівництва і реконструкції футбольних майданчиків, а також дозволив виконувати роботи протягом усього 2018 року. Раніше переможці подібних тендерів могли отримати заздалегідь не більше 30% вартості замовлення.

Відповідно до підрахунків журналістів, за 8 мільйонів євро з коштів УЄФА, на які збудували комерційний завод для ФФУ, Україна могла отримати штучне покриття для щонайменше 555 футбольних майданчиків і безкоштовно передати їх місцевим громадам.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв