Петро Олещук: Ми одержали Конституцію раніше, ніж доросли до конституціоналізму

253
Політолог Петро Олещук

Дорости до конституціоналізму

Звісно, коли ми говоримо про форму державного правління, то це часто виглядає суцільною абстракцією.

Проблема ж, зрештою, не у ній, а у тому що сама ідея конституціоналізму для українців – абстракція.

Наприклад, тривалий час у нас точилася дискусія щодо федерального устрою. Хоча зараз сама ідея федералізації дискредитована та міцно асоціюється з федералізмом. Але, загалом, не можна сказати, що федералізм якесь безумовне зло. Просто, очевидно, що він – зло для сучасної України.

У США існує чіткий поділ компетенції між центром і суб’єктами федерації. Кожен займається своїми питаннями і не лізе в чужі. І ця система працює. В умовах України будь-яка спроба федералізації мала б лише два варіанти та сценарії розвитку: Боснійський та Російський. Тобто, або регіони би перетягнули ковдру на себе, і держава стала би конгломератом феодальних вотчин, або би вся федеративність стала би номінальною, і центр би все зосередив у своїх руках.

Тому федерація – не для України.

Те саме і з формою правління. Нинішня наша конституційна модель – не така погана. Так, недосконала, але як модель – нормальна.

Але хіба в Конституції написано, що генпрокурор має бути кумом президента?

Але і в громадян розуміння компетенції та того, що у кожного є своя сфера відповідальності, теж відсутнє наглухо.

Вони за гречку обирають мерів (а здебільшого – взагалі не ходять на вибори), а потім чекають, що президент їм вивозитиме сміття.

Ми одержали Конституцію раніше, аніж доросли до конституціоналізму. Десятиліттями сама ідея «правил гри» витравлювалася з суспільної свідомості, і результати цього – очевидні. Ніхто не хоче дотримуватися правил, але всі хочуть дотримання правил, щодо себе.

Звісно, наша Конституція не ідеальна, і я маю чимало ідей, як її можна змінити. Але ці зміни не матимуть смислу, якщо не спиратимуться на розуміння простих істин: правила потрібні, якщо вони потрібні всім – їх всі і мають виконувати. Це в є «дорости до конституціоналізму», що набагато важливіше, аніж просто одержати Конституцію.

Джерело: Петро Олещук

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв