Тарас Загородній: Нова соціологія від «Рейтингу», або Про що говорять цифри?

280
Тарас Загородній, політичний експерт

Нові соціологічні дані показують, що голоси умовного «Південного Сходу» стануть визначальними як для президентської кампанії, так і виборів до Верховної Ради. А це означає, що той кандидат, який зможе завоювати симпатії виборців «Південного Сходу», володітиме «золотою акцією».

Соціологічна служба «Рейтинг» опублікувала дані нового соцопитування. Опитування підтвердило вже існуючі тенденції. Згідно з результатами дослідження, проведеного соціологічною групою «Рейтинг», лідером президентського рейтингу залишається Ю.Тимошенко, за яку готові проголосувати 17,1% тих, хто візьме участь у голосуванні і вже визначився з вибором. За А.Гриценка готові віддати свої голоси 9,7%, Ю.Бойка – 8,9%, В.Зеленського – 8,5%, О.Ляшка – 8,1%, П.Порошенка – 7,8%, С.Вакарчука – 6,6%, Є.Мураєва – 4,2%, В.Рабіновича – 3,7%, О.Тягнибока – 2,6%, А.Садового – 2,2%, С. Таруту – 1,5%, А.Яценюка – 1,3%, Р.Безсмертного – 1,2%.

Нічого нового немає і в антирейтингу влади. Він стабільно високий. Антирейтинг і далі очолює П.Порошенко: майже половина респондентів не проголосували б за нього в жодному разі. За Ю.Тимошенко не проголосували б 28,5%, А.Яценюка – 26,9%, О.Ляшка – 26,2%, О.Тягнибока – 18,9%, Ю.Бойка – 16,1%, В.Рабіновича – 15,6%.

Тема вступу в ЄС хоч і залишається популярною, але не є переважаючою для абсолютної більшості громадян країни. За умови вибору між напрямками інтеграції в економічні союзи 42% опитаних підтримують вступ до Європейського Союзу, 36% – за рівновіддаленість від Росії та ЄС. 11% підтримують вступ до Митного Союзу, ще стільки ж – не визначились. При цьому в регіональному розрізі можна спостерігати тенденцію, коли в південних і східних регіонах переважають прихильники рівновіддаленості (40-45%). Прихильників вступу до Митного Союзу на Півдні вдвічі менше, ніж прихильників євроінтеграції, а на Сході – їхня кількість майже однакова.

Із соціології також можна побачити, що якщо ще рік-два тому здавалося, що дисциплінований електорат умовного «Південного Сходу» не визначатиме результат виборів президента. Проте, вже зараз зрозуміло, що саме від того, яким чином вдасться мобілізувати цей електорат, залежатиме результат виборів. Справа в тому, що на полі умовно «патріотичного електорату» дуже велика конкуренція. Це раз. Умовно «патріотичний електорат» активно емігрує з країни (заробітки тощо). Тому вага умовного «Південного Сходу» наростатиме.

На цьому полі йде активна боротьба між умовно сталими лідерами (Бойко) та умовно новими претендентами, які можуть швидко набрати очки, але й швидко їх втратити. Це видно на прикладі зростання рейтингу Мураєва, який досить вдало використовує у своїй кампанії принцип айкідо (використовуй силу суперника проти нього ж самого), коли робить скандальні заяви і отримує рознос у провладних ЗМІ. Що додає йому ще більше очок. Тому ми бачимо зростання його рейтингів, яке відбувається скоріше за рахунок голосів його колеги по партії «За життя» Рабіновича. Такі швидкі перетікання голосів можуть істотно вплинути на те, хто реально може вийти до другого туру президентських в виборів. Попри всякі незрозумілі схеми, які малюються в високих кабінетах.

Джерело: Тарас Загородний

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв