На Волині влада заборонила відкрити пам’ятник українцям, замордованим поляками

1056
Місцеві мешканці встановили пам’ятник за власні кошти

Мешканцям села Запілля Любомльського району волинські чиновники заборонили урочисто відкрити пам’ятник замордованим землякам через напис про польських націоналістів. Про це повідомляє ВолиньUA

18 березня 1944 року на село Запілля напали бійці Армії Крайової, які замордували 77 місцевих мешканців і ще 5 українців із сусіднього села.

Іще 30 років тому про трагедію села ніхто не згадував, однак залишилися очевидці тих подій і нащадки вбитих. 2014 року на зборах громади вирішили увіковічнити пам’ять загиблих односельчан.

Щоправда, за словами місцевого активіста Павла Климовича, тоді розійшлись у питанні місця для пам’ятника. Одні хотіли на тому місці, де власне й убивали українців, а інші хотіли встановити його біля церкви. Врешті, пам’ятний знак у вигляді хреста встановили біля Будинку культури.

«Не місце такому пам’ятнику біля Будинку культури. Влада змінилась – і я взяв ініціативу в свої руки. Ми зібралися грошима, я ходив у кожну хату, і кожен давав, скільки міг. Ми побудували пам’ятник, але щоб нікого не образити, не написали на ньому, що вбивства скоювали вояки з 27-ї дивізії Армії Крайової, а написали «польські націоналісти», – зазначив Климович.

Загалом напис звучить так: «Пам’ять односельчанам загиблим, замордованим, спаленим живцем 18 березня 1944 року польськими націоналістами». Потім написано, кого і як саме вбили.

«Пам’ятник мали відкривати у квітні 2018  року, але за тиждень до відкриття прийшли з адміністрації і давай говорити людям, що вони – ледве не вороги. Все сфотографували та сказали, що пам’ятник має бути зареєстрованим. У селі все ж хотіли відкрити пам’ятник «по-тихому», але втрутилися спецслужби і офіційне відкриття заборонили. І це при тому, що ми не задіяли жодної копійки бюджетних грошей, а пам’ятник встановили за пожертви. Зрештою, ми його встановили на приватній території», – підкреслив активіст.

Тим часом обласна комісія з увічнення пам’яті у своєму протоколі радить вилучити з тексту напису слова «польські націоналісти» і «відрубана голова».

«Поляки дозволили собі відкрити в Торуні пам’ятник, де на вила нанизана дитина, яку нібито закололи українці. То як виходить: їм це можна, а українцям про ці криваві події треба мовчати?» – додав Климович.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв