Дмитро Кулеба: Соцмережі намагаються пропетляти між тим, як вони розуміють свободу слова

260
Постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба

У США є легендарний персонаж Алекс Джонс. У нього є відомий ресурс «Інфовійни». Джонс – це щось на кшталт російського Кісєльова. Але талановитіше і самодостатніше.

Почався крик про те, що онлайн-платформи повинні дистанціюватися від Джонса. І платформи вирішили рішуче діяти:

– Apple, Facebook, YouTube і Spotify заблокували сторінки Джонса та «Інфовійн» за використання мови ненависті. Про фейки Джонса ніхто не згадував, тому що Facebook ще до цього заявив, що фейки не суперечать стандартам платформи.

– Twitter не заблокував, тому що не побачив у твітах порушення своїх стандартів. Джонс дійсно діє обережно і прибирає з Twitter дописи, за які його забанили інші.

– але якщо ви спробуєте запустити у Facebook посилання на сайт Джонса або розмістите його відео у YouTube, то проблем з поширенням не буде. Це свідоме рішення платформ.

– а якщо спробуєте завантажити в AppleStore спеціальний додаток «Інфовійн», то легко це зробите. Це теж свідоме рішення Apple. Ба більше, на тлі скандалу цей додаток ще й вибився в топ-5 у США за кількістю завантажень.

Мораль:

– платформи намагаються пропетляти між тим, як вони розуміють себе і свободу слова. З цього трапляються якісь напівреформи, а тому маніпуляція зрештою знаходить шпаринки і процвітає;

– платформи намагаються координувати зусилля. Це і добре, і погано. Добре, бо шанс на успіх має лише системна зачистка. Погано, бо невідомо, що вони спільно зачистять наступного разу;

– люди хочуть, щоб ними маніпулювали. Їм це подобається. І коли їх відрізають від маніпуляції, вони починають бачити в ній заборонений плід, що стає ще смачнішим.

Пішов жити далі.

Джерело: Дмитро Кулеба

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв