Петро Олещук: Соціальні виплати для мешканців ОРДЛО – бути чи не бути?

350
Політолог Петро Олещук

Сама проблема соціальних виплат на території ОРДЛО політизується усіма. У той час як одні політики закликають «відновити виплати» – інші політики навпаки вимагають «заборонити пенсійний туризм» та обмежити можливості одержання пенсій мешканцями ОРДЛО навіть на вільній українській землі, мотивуючи це тим, що не можна щось виплачувати тим, «хто вітав окупантів».

Хоча як би ми не ставилися до мешканців ОРДЛО, відновити зараз для них соціальні виплати у повному обсязі неможливо суто технічно, адже для цього немає відповідної інституційної бази. Що таке соціальні виплати? Це ж не «роздача милостині» на площі середньовічного міста. Це система, що спирається на інструменти одержання та обліку інформації, а також на механізм, який забезпечує виплати.

Очевидно, в основі всього лежить облік. Він повинен забезпечувати виплату конкретній людині конкретних сум грошей з відповідного фонду. Облік цей може здійснювати лише уповноважений на це чиновник, а інформація має чітко фіксуватися. Чи можливості вести облік пенсіонерів у ОРДЛО, де немає української влади та інших її інституцій? У законний спосіб – неможливо.

Далі, гроші теж не можна «розкидати літаками». Їх треба нарахувати та доставити. Як доставити гроші на території, де немає жодної легальної влади, немає легальної банківської системи та інших фінансових інституцій? Чи можливо це у законний спосіб? І знову – ні.

Очевидно, що навіть якщо завтра Уряд ухвалить якесь рішення про «відновлення виплат» для ОРДЛО, то той, хто його муситиме виконувати, зіштовхнеться із майже нереальними проблемами. Більшість із яких неможливо вирішити взагалі, або неможливо вирішити у законний спосіб. Тобто, він муситиме порушувати закон із перспективою кримінальної відповідальності за ці порушення. І це – найбільша проблема. Не те, що Уряд не хоче комусь щось платити, а те, що поки що немає механізму, як це зробити.

Джерело: Петро Олещук 

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв