Валерій Пекар: З часом в Україні побільшає мусульман

651
Підприємець, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи, співзасновник проекту «Нова Країна» Валерій Пекар

Навколо нас поступово буде все більше і більше мусульман. Це невідворотно: така велика і багата на ресурси країна, як наша, потребує більше населення, чим є сьогодні. Люди приїжджатимуть із Середньої Азії, Кавказу і Закавказзя, Близького Сходу, може, ще звідкілясь. Навколо нас в Україні буде все більше мусульман.

Тому варто вже сьогодні вчитися краще розуміти цих людей, їхню культуру і спосіб мислення. Значна частина з них буде щиро прагнути стати українцями, не полишаючи при цьому своєї віри та не забуваючи про свої етнічні корені. Інші залишаться зі своєю первинною ідентичністю, але все одно намагатимуться вписатися в суспільство, яке їх прийняло. Дехто (сподіваюсь, меншість) замкнеться у вузькому колі «своїх», формуючи ґетто, що є джерелом соціальних проблем. З усіма цими людьми нам доведеться мати справу. Це невідворотний тренд, бо низька народжуваність та еміграція в рамках життя принаймні одного покоління нікуди не подінуться, а кордони не будуть закритими.

У влаштуванні цих іммігрантів в Україні важливу роль відіграватиме Іслам як релігія миру, співжиття та смирення. Так, класичний іслам є саме таким, а всілякі радикальні течії є відхиленням, подібним до того, що мали всі світові релігії у часи турбулентності. Як влучно зазначив один із дослідників, те, що відбувається у певних регіонах світу, є не радикалізацією ісламу, а ісламізацією радикалізму.

Пояснюю так детально тому, що в нас часто насаджується образ мусульманина як чужої, обмеженої і часом небезпечної людини. Але мусульмани навколо нас не мають нічого спільного з ІДІЛ та Аль-Каїдою, це такі ж мирні люди, як і ми з вами, вони цінують сім’ю, роботу і мирне життя, наша відмінність лише в тому, що вони служать Всевишньому згідно з іншою традицією.

Не забудемо також і те, що велика різноманітна сім’я мусульман України включає корінний народ українських теренів – киримли (кримських татар), що дав багато гідних синів і дочок, які живуть, працюють і будують Україну поруч із нами – отже, іслам є однією з автохтонних релігій нашої країни. А тим часом їхня рідна земля потерпає від окупації, а їхні одновірці зазнають утисків, у тому числі за віру і за проукраїнську позицію.

А якщо вам не подобаються чи здаються дивними якісь мусульманські традиції, я обережно відповім, що всі релігії проходять великий шлях розвитку, а Іслам є наймолодшою серед великих духовних традицій людства.

Якість співжиття з мусульманами в Україні значною мірою залежить від готовності основної маси корінного українського населення розуміти і приймати цих людей. Розуміння і знання чужої культури, чужої духовної традиції сильно сприяє прийняттю інших, їхньої інакшості, за умови наявності спільних базових цінностей. Інший, якщо зрозумілий – вже не такий чужий і точно не небезпечний.

Ось чому раджу всім, хто розуміє, про що йдеться, читати дописи Хаджи муфтія Саід Ісмагілов, який, до речі, в ці дні великих ісламських свят виконує заповідь хаджу (паломництва) до головних мусульманських святинь разом з іншими українськими братами по вірі. Його дописи, написані щирою українською мовою, познайомлять вас із світом українських мусульман.

Насамкінець скажу, що українська земля протягом тисяч років була і є перехрестям цивілізацій. Народи ходили туди-сюди нашими теренами десятки разів, залишаючи свої гени, слова та традиції. Так що коли тут хтось вважає себе істинним арійцем, то сильно помиляється. Ми живемо в часи великого переселення народів, не першого і не останнього, тож будемо гідні цієї цікавої епохи.

Джерело: Валерій Пекар

Коментарi

Коментарiв