Юридичний кінець «дружби» з РФ – краще пізно, ніж ніколи

550

Українська влада нарешті збирається розірвати головний договір з Російською Федерацією від 1997 року. Про ці плани МЗС заявив президент Петро Порошенко. Для видання InfA експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник прокоментував значення цих намірів влади.

Експерт нагадує, що йдеться про договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Києвом та Москвою, що врегульовував усі проблемні питання. Як відомо, Кучма і Єльцин тоді домовилися, що Росія визнає кордони України, що склалися станом на 1991 рік.

«Угода передбачала виведення Чорноморського флоту РФ із Севастополя через 20 років, тобто 2017-го. Щоправда, вже Харківські угоди Януковича незаконно пролонгували статус-кво до 2042 року. До речі, останні Росія розірвала одразу після анексії Криму, тоді як в Україні й досі не завершено процес денонсації цього ганебного документа.

Фактично угода 1997 року була грубо порушена захопленням Криму 2014 року. З того часу «Великий договір» – шматок паперу, не вартий геть нічого.

Цікаво, як усі ці роки на абсурдну дипломатичну колізію з «дружбою» реагує наша держава. Скажімо, щоби на дипломатичному фронті засвідчити фактичний стан війни з РФ, наші націоналісти ще в березні 2014-го ініціювали розірвання договору й визнання його недійсним. Більше того, 2017 року подібні ініціативи з’явилися і в Держдумі РФ – надто вже суперечив факт анексії Криму документові про взаємне визнання кордонів.

І ось минуло «якихось» чотири роки, як прокинувся й офіційний Київ. Та краще пізно, ніж ніколи. Тому це рішення слід всіляко вітати. Але його крайня запізнілість сильно зменшує політичні дивіденди, які могло б принести вчасне розірвання договору», наголошує аналітик.

На думку експерта, лишається сподіватися, що наслідком стане реальна зміна української зовнішньої політики, яка відкине ілюзії щодо визнання довоєнного стану міждержавних відносин з РФ, а не залишиться ще одним виявом порожньої риторики.

Коментарi

Коментарiв