Лариса Ніцой: Україна – держава суцільних «ядерних фізиків»

485
Лариса Ніцой, письменниця

Країна суцільних ядерних фізиків. Впасти з віника і вбитись.

2018 рік. Соціальна мережа Фейсбук. Я, Лариса Ніцой, пишу допис: «Нащо гуманітаріїв у школі мучать у старших класах 4 уроками математики + 3 уроками фізики і викладають лише ОДИН урок мови, якщо це (підкреслюю) гуманітарій, який планує стати артистом, журналістом, дипломатом? Я не проти фізики і математики, звісно, вони треба для загального розвитку, але чому у гуманітарія СІМ уроків точних наук (а ще ж хімія, біологія), а урок мови – лише ОДИН?».

Відповідь. Дурна, обмежена, недалекоглядна, це для загального розвитку… Математика і фізика – головні предмети для життя і для гуманітарних професій теж.

На цей момент допис охопив триста тридцять тисяч читачів. Отримав майже дві тисячі коментарів, переважна більшість з яких стала на захист ядерних фізиків.

Проаналізувавши їх, роблю висновок. КАТАСТРОФА. В освіті.

  1. «Ядерні фізики», які на кожному кроці застосовують у житті теорему Брамагупти та закон Бойля-Маріотта не змогли осилити мій допис до кінця (1,5 сторінки) – букав багато, а зробили висновок з кількох перших абзаців.
  2. «Ядерні фізики» не змогли визначити в тексті на 1,5 сторінки ГОЛОВНУ ДУМКУ, висловлену в перших абзацах, яку повинні були навчитися визначати на уроках мови і літератури (а не математики і фізики, прикинь).
  3. «Ядерні фізики» не знають, що логіка і математика – це не одне й те ж. У ЛОГІЧНІЙ задачці (визначте, хто принципово інший в ряду: Джордж Вашингтон, Шерлок Холмс, Наполеон Бонапарт, Нерон, Ціцерон, Теодор Драйзер) 0,00 – математики і 0,00 фізики, а задачка –

ЛОГІЧНА, і таких цілі збірники.

  1. «Ядерні фізики», які розкричалися, що математика розвиває критичне мислення і логіку, не змогли КРИТИЧНО оцінити текст. У мене немає в дописі «ліквідувати зовсім ці предмети», це ваша «логічна» вигадка. Але я розумію, чому у вас немає критичного мислення. Звідки воно у вас, «ядерних фізиків», візьметься, якщо критичне мислення розвиває читання і аналіз прочитаного, а це власне уроки ЛІТЕРАТУРИ. Саме на цих уроках учні критично оцінюють текст, розвивають власну думку, аналізують героїв, аналізують їхні думки, аналізують їхні вчинки, моделюють інший розвиток ситуації і наводять паралелі із життям. Критичне мислення розвиває предмет «КРИТИКА», і підручник називається «Критика» (помилка вважати, що це біографії письменників), і в школі цей предмет іде в складі предмету Українська література.
  2. «Ядерні фізики», не навчившись критично мислити на катастрофічно малій кількості уроків мови і літератури – у житті теж не вміють критично мислити. Вони ходять на ВИБОРИ, а потім уже тридцятий рік поспіль чухають ріпу, за кого ж вони проголосували.
  3. «Ядерні фізики» нічого не чули про ПРОФІЛЬНЕ навчання в старших класах, у яких гуманітарії повинні мати менше предметів точних наук і більше предметів гуманітарних. І навпаки з учнями-математиками.
  4. Виявилося, у міністерстві освіти теж сидять «ядерні фізики». Вони зробили наступне (сайт міністерства навчальні плани 10 клас рівня стандарт). Для ГУМАНІТАРІЯ на рік заплановано уроків математики – 210 годин, У цей час для математиків ЛИШЕ – 35 годин мови. Уроків розвитку мовлення, де математики вчитимуться висловлювати думки – всього 4 години на рік!

Повторюю, люди!!! ДЛЯ ГУМАНІТАРІЇВ на рік уроків МАТЕМАТИКИ – 210 годин. У цей час для МАТЕМАТИКІВ уроків МОВИ – 35 годин.

Чуєш, ЯДЕРНЕ МІНІСТЕРСВО ОСВІТИ, так не буде! Я не знаю, коли ми це поміняємо, але буде інакше. Ми змінили мовну ситуацію у школах для меншин – і тут змінимо.

Країні потрібні КРИТИЧНО мислячі українці, щоб таку дурну владу більше не обирати. І навчаться вони критично мислити на уроках літератури та історії, яких буде більше. І наголошую, на уроках літератури не кількість читання збільшиться, а кількість ОБГОВОРЕННЯ прочитаного, добавиться часу для критичного аналізу тексту, стилю, героїв, їхньої психології та поведінки. Сьогодні такого обговорення, яке розвиває критичне мислення, вкрай мало. І уроків мови буде більше. Не для того, щоб зубрити правила. Саме до цього ви мову й звели – до правил. Мова – це не лише префікси і суфікси, це не підмети і присудки – це вміння грамотно будувати свої думки і їх висловлювати. Що нам запропонували «ядерні фізики» з МОНу? Розвивати своє мовлення аж на ЧОТИРьох (!) уроках на рік?

Буде інакше. Нас, гуманітаріїв, багато.

Ловіть історійку на завершення.

1986 рік. Студентка кіровоградського вишу Лариса Ніцой на лекції історії КПРС, переписуючи ночами у сто двадцять п’ятий загальний зошит двадцять третій том (22 попередні томи з 50-ти уже були переписані) зібраних праць В.І.Леніна, у присутності викладача заявила на весь загал студентів: «От скажіть, мені, Маріє Миколаївно, нащо мені, майбутньому вчителеві української мови і літератури, історія КПРС? Нащо ми вчимо на пам’ять 50 томів Леніна? Ну я розумію істориків… А нащо це мені, мовнику? Як мені це знадобиться при обговоренні творів Нечуя-Левицького? Нащо мені цей предмет як майбутній мамі, яка гратиметься з дитинкою? Нащо мені цей предмет як майбутній дружині, яка варитиме борщ?»

Що я почула від оточуючих. Дурна, обмежена, недалекоглядна. Цей предмет – фундаментальний для життя в сучасному суспільстві. Він розширює знання.

Після нашого діалогу історію КПРС я здавала довго. Першого разу – на ДВА бали, другого разу – на ДВА бали, і переді мною постала загроза вильоту з інституту. Третього разу з комісією я здала екзамен на ТРІЙКУ. Викладач мене пожаліла…

Через рік, у зв’язку зі змінами в суспільстві, «фундаментальний для всіх нормальних людей» предмет «Історія КПРС» ліквідували, як непотріб, а я, дурна, обмежена, недалекоглядна, здала наступну сесію без нього на підвищену стипендію.

Чуєте, «ядерні фізики», є така приказка: СМІЄТЬСЯ ТОЙ, ХТО СМІЄТЬСЯ ОСТАННІЙ. На прощання задаю вам логічну задачку, у якій 0,00 математики, і 0,00 фізики. Що означає ця приказка, з огляду на розказану історію, якщо тезу «прибрати зовсім предмети з математики і фізики» – не розглядати.

————

У мене в друзях багато вчителів математики і фізики. Дякую вам, що зрозуміли, про що я. До речі, справжні ядерні фізики відгукнулися на мій допис позитивно. Ну ясно, вони ж розумні читаючі люди з критичним мисленням)).

Джерело: Лариса Ніцой

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв