Тарас Загородній: В Україні не спрацюють «відкриті списки» на виборах

332
Тарас Загородній, політичний експерт

Гарна аналітика про те, як «відкриті списки» працюють у Польщі. І до якого маразму це дійде у нас.

1) Оскільки виборець голосує за конкретного кандидата, а не за партію, то чим більше кандидатів висуває партія, тим більше голосів набирає.

Я можу собі уявити, яке в нас буде простирадло.

2) Якщо кандидат знаходиться на першому місці в списку, це автоматично допомагає йому здобути додаткові голоси.

З огляду на наш досвід у використанні «технічних кандидатів», то я собі уявляю скільки двійників будуть висуватися для того, щоби розмити першого (якщо за алфавітом обиратимуться).

Ну, а у нас так звані «відкриті списки» ніяк не розв’яжуть проблем, які вони нібито розв’язують. По суті, впроваджується 100% «мажоритарка» із заїздом по тим же «бабусям». Коли грантожери (а це плід їхньої хворої уяви) говорять, що тепер невигідно буде скуповувати округи – не вірте. Просто тепер в основному кампанія проходитиме у тих місцях, де дешевше її провести. В обласних центрах, і депутати будуть, найімовірніше, звідти. На сільські дружно всі заб’ють, і мільйони виборців залишаться без представників, як це було при «пропорціоналці», коли більшість в списку – були з Києва.

У Польщі цей дисбаланс вирішується тим, що там є ще і Сенат, який обирається за «мажоритаркою».

Я проти створення ще одного органу в нашій країні, оскільки нинішня «мажоритарка» в цілому справляється з тим, щоби у нас Рада працювала як «два в одному». І Сенат, і Сейм.

Ну, я вже не кажу про ризик появи регіональних партій, що не додасть стійкості країні.

Нинішня система вимагає не такої радикальної корекції, щоби вирішити ті завдання які на неї покладають:

1) Потрібні два тури «мажоритарки». Це знизить ефект від скуповування голосів (вона буде завжди, поки люди жебраки). У другому турі у ідеологічного кандидата більше шансів.

2) Знизити прохідний бар’єр в Раду до 3%. Це знизить залежність від великого капіталу.

3) Найправильніше – ввести електронне голосування. Це приверне на вибори 10-15%, які зараз на вибори не ходять (на заробітках або молодь).

Тільки так ця система якось відкоригується. Ідеальних систем немає. У США, наприклад, 100% «мажоритарка».

Джерело: Тарас Загородний

Коментарi

Коментарiв