Лариса Ніцой: Підручники для українських школярів досі культивують трепетне ставлення до Московії

854
Лариса Ніцой, письменниця

Відповідь Президентові на його промову на форумі Книговидавнців 2018.

Пане Президенте України! Відкриваючи Форум книговидавців у Львові, ви виголосили промову і процитували статтю 10 Конституції України про те, що весь публічний простір України повинен наповнитися українською мовою. Що українських книжок повинно бути більше.

Рік тому я зверталася до вас з проханням, як до гаранта Конституції, навести лад в країні з правильним застосуванням статті 10, посилаючись на Рішення Конституційного суду України. І просила статтю 10 Конституції застосовувати високопосадовцями, усіма службовцями і вами теж, як прописав Конституційний суд. А саме: «Українська мова – обов’язковий засіб спілкування в усіх сферах публічного життя, а мова меншин може вільно розвиватися і застосовуватися на місцевому рівні».

Виступаючи на форумі і зацитувавши статтю 10, ви розставили правильні акценти, такі, як колись розставив Конституційний суд. Ви оголосили, що взяли курс на українськість, бо того вимагає народ України.

Ваші слова нам сподобалися. Українцям приємно їх чути. Однак, пане президенте, Українцям уже мало лише слів. Ми хочемо побачити від вас конкретні дії.

Що це за дії?

У мене складається стійке враження, що міністр Освіти Лілія Гриневич та Генеральний прокурор Юрій Луценко не слухають ваші виступи, не знають про ваш український вектор.

Міністерство Лілії Гриневич і далі продукує підручники для українських діток, у яких нав’язуються московські парадигми, про те, що російська мова – рідна мова українських дітей. Що Україна – це багатонаціональна країна, що теж є для нас неправильним твердженням, це московська модель. Це їхня країна багатонаціональна, а Україна має національні меншини, але за критеріями ООН – це моноетнічна держава, як Чехія, Польща і багато країн Європи.

Більше того, українські школярі й досі вчаться за підручниками, у яких пропагується двоглавий орел, триколор, трепетне ставлення до Московії. Ці підручники, попри обіцянки міністра, не були вилучені зі шкіл, і ще тиждень тому на сайті МОНу висіла рекомендація їх використовувати у навчанні.

Але і це ще не все. Російська мова примусово вивчається в українських класах. Директори шкіл нав’язують цей предмет, обманюють, що не можуть його поміняти на іншу, потрібнішу дітям дисципліну, батьки обурюються, але не знають про механізми впливу на цих директорів. Міністерство знає про цю ситуацію – і ніяк не реагує, прикриваючи таких директорів.

За сприяння міністерства освіти неприпустима ситуація склалася у вищій освіті. Чотири роки тому був ухвалений Закон про вищу освіту і в ст. 48 сказано, що викладання у вишах повинне бути українською мовою. Однак ректори і викладачі частини вишів злочинно порушують цей закон. Вони готують спеціалістів російською мовою. Студенти, навчені російською, провадитимуть професійну діяльність російською, обслуговуватимуть клієнтів російською, наповнюватимуть і далі публічний простір російською мовою, що перекреслює ваші слова про публічний український простір. Міністр освіти знає про це – і мовчить.

Генеральний прокурор України повинен був би відреагувати на порушення закону службовими особами. Він мав би притягнути до відповідальності цих людей – однак, він мовчить теж.

Пане президенте, ви можете вплинути на цих посадовців. Лілія Гриневич є ставленицею Яценюка і «Народного Фронту». За її призначення на посаду міністра проголосувала Верховна Рада України і в тому числі ваша найбільша однойменна парламентська фракція. Ви могли б уплинути на неї через свою фракцію, але ви чомусь нічого не робите.

Генеральний прокурор України, Юрій Луценко – це ваш ставленик. Ваш призначенець. Ви могли б вплинути на нього, однак ви нічого не робите.

Пане Президенте, ви гарно говорите про українську мову і наповнення нею публічного простору. Ви бездоганно опанували цією риторикою, але ми, українці, вимагаємо від вас на підтвердження ваших слів конкретних вчинків, дій, справ.

Без цього ваші промови виглядають, перепрошую, звичайним бла-бла-блаканням.

Джерело: Лариса Ніцой

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв