Олександр Кочетков: Про імовірність повномасштабної військової ескалації

480
Олександр Кочетков, політолог

Українська влада неприпустимо мало приділяє уваги тому, що відбувається в Сирії – стрічок для перерізання немає, прямого піар-ефекту не дає. А ці події мають пряме відношення до України, і можуть мати ще більше в перспективі.

Згадаймо: недоімперія розв’язала війну на Донбасі, щоби відвернути світову спільноту від своєї анексії Криму. Потім, щоби відволікти увагу світу від Донбасу, недоімперія полізла в Сирію – сакральні й священні для Росії землі, як заявив чи то піарник Путіна, чи то начальник РПЦ патріарх Кіріл.

Крім відволікання уваги, у недоімперії були ще дві мети: демонстрація неміряної крутизни і тиску на Туреччину для просування «Турецького газового потоку» в Європу. Жодна з цих цілей сьогодні ще не досягнута і досягнута бути вже не може. Світ про Крим і Донбас не забув, санкції продовжують наростати.

Російська крутизна обертається чутливими ляпасами то від Туреччини, то від Штатів, то від Ізраїлю. І далі з усіма зупинками – хто ще не … є … цілував наречену?

З тиском на Туреччину не склалося, оскільки цей тиск повинні були здійснювати курди за підтримки Росії. А для цього сили Асада (читай – Росії) повинні були взяти під контроль регіони, які межують з Туреччиною, а цього не допустили турки з американцями.

Зараз недоімперія в Сирії намагається бути корисною Штатам, перекриваючи лінії постачання проіранських бойовиків. Але дуже скоро з’ясується, що змова неможлива, і за рахунок свого гарматного м’яса в Сирії, Владімр Путін не отримає ослаблення режиму санкції й повернення до клубу світових лідерів.

Вкрай витратну сирійську кампанію доведеться згортати. Але згортати так, щоби це не виглядало явною поразкою, в першу чергу, для російських обивателів. Тобто знову знадобиться відволікання уваги і демонстрація безрозсудної сили.

Я не бачу кращого варіанту для РФ, ніж влаштувати серйозну військову ескалацію в Україні. Така ескалація точно зможе відволікти світ і, перш за все, Європу, від далекої Сирії. І російські раби телевізора в черговий раз запалають національною гордістю з приводу українських втрат, не зважаючи на втрати власні.

Ситуація ускладнюється нашими виборами і категоричною неготовністю Петра Порошенка залишити владу. Я писав про те, що в планах АП є варіант запровадження воєнного стану в зв’язку з ескалацією на Донбасі.

Але якщо ПОП на це піде, то дуже великий ризик, що його в черговий раз використають і кинуть. Пам’ятаєте, як він в Мінську розгублено скаржився Алєксандру Лукашенку – мовляв, Путін грає не за правилами. Ну так, ВВП продавлював те, що було потрібно йому, а не ПОПу, спокійнісінько наплювавши на всі попередні домовленості Петра Порошенка і Владислава Суркова напередодні Іловайська. І для підтвердження яких ПОП розпорядився повернути Росії 10 псковських десантників і не лише їх в порядку «жест доброї волі». Хоча учасники події стверджують, що в обмін на «заблукалих» РФ готова була піти на серйозний обмін військовополоненими.

Ескалація бойових дій, на жаль, цілком можлива. І вибори цю ймовірність істотно збільшують. І це буде не імітація за змовою з АП, а на повному серйозі, з авіацією і ракетною технікою, як було в Грузії.

Тому необхідно всіляко підтримувати тих в Україні, хто наполягає на необхідності військового стримування агресора і збільшення бойової потужності України. Але не на парадах, а на фронті.

Джерело: Александр Кочетков

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв