Лариса Ніцой: Чому депутати ухвалили гірший із двох законопроектів про мову

541
Лариса Ніцой, письменниця

Тому що автором кращого законопроекту був народний депутат Ярослав Лесюк (колишній рухівець, соратник В.Чорновола) – на превелике нещастя, член БПП. Кожна велика політична сила у ВРУ («Самопоміч», «Народний Фронт», «Батьківщина», Радикальна партія) має свого кандидата в президенти. Найбільшим конкурентом цих політичних сил на виборах є чинний президент і його партія. Цим політичним силам було байдуже, що законопроект Лесюка кращий. Вони його навіть не читали. Їм головне було завалити Порошенка і його БПП. Не дати Порошенку і БПП додаткових балів на вибори.

Це був той рідкісний момент, коли до БПП варто було прислухатися. БПП кілька разів з трибуни закликАло політичні сили звернути увагу, що їхній законопроект кращий. Однак, політичні сили були невблаганні. Вони звинуватили БПП, що ті не дають голосів, бо, мовляв, і БПП, і їхній президент валять Закон про мову взагалі, щоб Україна не мала жодного Закону. БПП повпиралося, але, злякавшись звинувачень, проголосували теж за гірший.

Я не порохобот. Я звинувачую цю найбільшу фракцію в тому, що вони не ставлять руба у ВРУ питання про звільнення Гриневич. Я не керуюся симпатіями до тієї політичної сили чи іншої. Я вважаю, що українська мова (не ідеально, але) краще була захищена в Лесюка.

Я звинувачую всіх у політичний маніпуляціях. І Порошенка, і політичні сили. Ніхто з них не керувався інтересами України. Ні Президент, який дотягнув із законом до виборів, щоб отримати шкурний інтерес – бали, але сам і втрапив у пастку. Ні політичні сили не керувалися інтересами України, на вершину інтересу поставивши завалити конкурента, а не розібратися, який закон кращий і проголосувати за нього.

У результаті програла Україна. Ухвалений був законопроект, у якому чи не в кожній статті, після речення про захист української мови стоїть через кому ківаловська норма на шкоду українській мові.

***

Освіта – лишилося навчання мовами меншин (це на шкоду мові).
Культура – можна проводити заходи іншими мовами, бо такий задум організаторів (це на шкоду мові).
Наука – можлива або українською, або мовами ЄС (це на шкоду мові).
Книги – передбачені книгарні, де не продаватимуться українські книжки (це на шкоду мові).
Видаництво книг – верхня планка 50% українською. Можна видавати й більше, але звідки планка 50%, якщо уже зараз видається 80% (це на шкоду мові).
Телебачення – могли виправити ситуацію з квотами – все лишилося як зараз (це на шкоду мові).
Радіо – лишилося, як є (це не підсилило мову).
Газети, журнали – мовами меншин можуть продаватися по всій Україні, а не в місцях проживання меншини. Пропонується контролювати всі кіоски в Україні, де продаються газети, яких повинно бути лише 50% українською (це на шкоду мові).

Брифінг У Верховній Раді Народного депутата Павла Кишкаря та письменниці Лариси Ніцой з приводу ухваленого Законопроекту про мову

Чому депутати ухвалили гірший законопроект про мову з двох, які між собою змагалися? Тому що автором кращого законопроекту був народний депутат Ярослав Лесюк (колишній рухівець, соратник В.Чорновола) – на превелике нещастя член БПП. Кожна велика політична сила у ВРУ (Самопоміч, Народний Фронт, Батьківщина, Радикальна партія) має свого кандидата в президенти. Найбільшим конкурентом цих політичних сил на виборах є чинний президент і його партія. Цим політичним силам було байдуже, що законопроект Лесюка кращий. Вони його навіть не читали. Їм головне було завалити Порошенка і його БПП. Не дати Порошенку і БПП додаткових балів на вибори. Це був той рідкісний момент, коли до БПП варто було прислухатися. БПП кілька разів з трибуни закликАло політичні сили звернути увагу, що їхній законопроект кращий. Однак, політичні сили були невблаганні. Вони звинуватили БПП, що ті не дають голосів, бо, мовляв, і БПП, і їхній президент валять Закон про мову взагалі, щоб Україна не мала жодного Закону. БПП повпиралося, але, злякавшись звинувачень, проголосували теж за гірший. Я не порохобот. Я звинувачую цю найбільшу фракцію в тому, що вони не ставлять руба у ВРУ питання про звільнення Гриневич. Я не керуюся симпатіями до тієї політичної сили чи іншої. Я вважаю, що українська мова (не ідеально, але) краще була захищена в Лесюка.Я звинувачую всіх у політичний маніпуляціях. І Порошенка, і політичні сили. Ніхто з них не керувався інтересами України. Ні Президент, який дотягнув із законом до виборів, щоб отримати шкурний інтерес – бали, але сам і втрапив у пастку. Ні політичні сили не керувалися інтересами України, на вершину інтересу поставивши завалити конкурента, а не розібратися, який закон кращий і проголосувати за нього.У результаті програла Україна. Ухвалений був законопроект, у якому чи не в кожній статті, після речення про захист української мови стоїть через кому ківаловська норма на шкоду українській мові.—————————Освіта – лишилося навчання мовами меншин (це на шкоду мові).Культура – можна проводити заходи іншими мовами, бо такий задум організаторів (це на шкоду мові).Наука – можлива або українською, або мовами ЄС (це на шкоду мові).Книги – передбачені книгарні, де не продаватимуться українські книжки (це на шкоду мові). Видаництво книг – верхня планка 50% українською. Можна видавати й більше, але звідки планка 50%, якщо уже зараз видається 80%. (це на шкоду мові).Телебачення – могли виправити ситуацію з квотами – все лишилося як зараз (це на шкоду мові).Радіо – лишилося, як є (це не підсилило мову).Газети, журнали – мовами меншин можуть продаватися по всій Україні, а не в місцях проживання меншини. Пропонується контролювати всі кіоски в Україні, де продаються газети, яких повинно бути лише 50% українською (це на шкоду мові).

Опубліковано Лариса Ніцой Вівторок, 9 жовтня 2018 р.

Джерело: Лариса Ніцой

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв