Віктор Небоженко: Сирійський сюрприз Трампа

189
Директор служби «Український барометр», політолог Віктор Небоженко

Президент США Трамп підніс світу несподіваний і неприємний геополітичний сюрприз. Він оголосив про швидке виведення американських військ з Сирії. Те, про що мріяли Іран і Росія, здійснилося. Навіщо він це зробив – залишається таємницею. Хоча небезпечніше інше – як він це зробив. Із таким же успіхом і таким же несподіваним чином Трамп може прийняти вкрай неприємне рішення і щодо України. Те, чого домагається від Трампа його «таємний друг» Путін.

Зараз нас цікавить не скільки сирійський театр військово-політичних дій, скільки швидкість, із якою президент США Трамп ухвалює важливі і гострі геополітичні рішення, що стосуються доль мільйонів людей. Хоча мотиви «сирійського сюрпризу» Трампа теж важливі для розуміння його подальших дій і реакції всіх учасників сирійської війни

Ну добре, якщо Трамп вирішив схитрувати і зіштовхнути Туреччину, Іран і Росію в боротьбі за «сирійський спадок», залишаючи їм проблему існування Асада і важку перспективу післявоєнної відбудови Сирії. Таким чином США зіскакують із зобов’язання величезних економічних вливань у розорену Сирію. Тут бізнесмен Трамп перемагає президента Трампа. Врешті, Трамп сподівається, що Іран, Туреччина і Росія пересваряться між собою в Сирії. Шкода тільки курдів, які сильно сподівалися на допомогу США. Зате у США з’являються великі можливості посилення військово-політичної сили України на заході Росії і створення середньоазіатської зони конфлікту на сході Росії, через афганський коридор. Тим самим уже два противника США – Китай і Росія – відчуватимуть біля своїх кордонів загрозу нового геополітичного конфлікту.

Іще краще, якщо Трамп таємно домовився з Путіним і стався несподіваний, але важливий геополітичний розмін – Україна залишається в зоні відповідальності США і Європи, а Сирія дістається Росії. В результаті цього геополітичного розміну важко буде сирійським курдам і повинні зникнути сепаратисти Донбасу – ЛДНР, а Україна відновлює контроль над своїм кордоном із Росією.

Третій варіант несподіваної поведінки Трампа найгірший. Можливо, що рішення президента США про виведення військ насамперед пов’язано з якимись гострими для нього внутрішньополітичними проблемами Америки або серйозними сімейно-економічними проблемами самого Трампа. Саме це – надзвичайність і несподіваність такого рішення Трампа сильно не сподобалося американській військово-політичній еліті, бо повністю анулює роль інституційних факторів в ухваленні президентських рішень. В Америці так не прийнято. Не випадково в США більше обговорюють не відхід у відставку мудрого і досвідченого міністра оборони генерала Метісса, скільки його відритий лист Америці і Трампу, де він прямо вказав на небезпеку волюнтаристського, одноосібного методу прийняття рішень президентом Трампом щодо важливих проблем. В своєму листі вже колишній міністр оборони вказав на «червону лінію», яку в США нікому не можна переступати.

Для України новий стиль Трампа означає небезпеку і ймовірність різкої зміни США свого ставлення до нашої країни. Завтра той же Трамп несподівано для нас може таємно «передати» своїм геополітичним партнерам контроль над Україною і згорнути американську допомогу і підтримку нашої країни. Якщо це станеться під час президентських виборів, то Путін і Порошенко мирним шляхом встановлять контроль на Україні. Бо Кремлю легше штовхнути президента Трампа на катастрофічне для нас рішення, ніж змусити українців «полюбити» Порошенка або Путіна.

Джерело: Віктор Небоженко

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв