Дмитро Савченко: Про гордих і національну гордість як таку

258
Дмитро Савченко, блоґер

Досвід Вавилонського будмайданчика показав, що слова існують для того, аби сваритися довкола їхнього тлумачення.

Слідуючи цій традиції, хотів домахатися до слова «гордість», аби хоч на йоту уніщовити його значення.

За відчуттям, вона є чимось уразливим і хистким, на кшталт дурілки картонної.

Носії гордості завжди практикують автовуаєризм, самообпещування та мають розпрацьовану пружину, яка штовхає гіперамбітну людину до самотності.

Пихаті – завжди одинаки.

Існує безмір індивідиків гордих. Політичні партії, які плекають цю якість в рядових адептах. І особливо цікавим явищем є горді нації.

Що їх робить такими? Підспудне відчуття себе комахою та перманентне самоспоглядання у дзеркальці мартишки. Суміш нарцисизму та латентної гомосятіни.

На практиці це виглядає приблизно так.

Ходиш собі до залу. Качаєш біцепс. Малюєш на ньому страшну руну (щоб усі боялись і не насміхались). Медитуєш на красу біцухі перед дзеркалом. Рішучо погрожуєш нокаутувати всіх, хто не вірить у біцепс верховного шимпанзе.

Далі історія про «національну гордість». Вона часто нагадує виворіт відчуття постколоніальної ущербності.
В «Пер Гюнті» Ібсен назвав тролями істот, головна ознака яких, перебування у стані задоволеності собою. І додав, газети його днів роздмухують в читачах національний тролізм.

З іншого боку, лише постійне відчуття невдоволення собою штовхає живу істоту до роботи над собою, над власними помилками, активує її у самовдосконаленні.

Натомість «національна гордість» тягне за собою стагнацію і колхозанський обскурантизм. Навіщо себе змінювати, якщо я і без того подобаюсь собі таким, яким є.

Проте що має стати на зміну мутній національній гордості? Можу лише припускати. І за моїм відчуттям це корпоративна впевненість у власній повноцінності та прагнення конкуренції.

Джерело: Дмитро Савченко

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв