Петро Олещук: Про нові соціологічні рейтинги

207
Політолог Петро Олещук

Отже, свіжа соціологія від групи «Рейтинг». Звісно, за всієї сенсаційності вона поки що не дозволяє говорити ні про що, окрім певних тенденцій. Думаю, ніхто не буде відкидати очевидну динаміку рейтингу Зеленського, яка, очевидно, пов’язана із його реальним висуненням, так і з бурхливою кампанією проти нього, що, мабуть, лише зіграла йому на користь. Причини подібного явища стають зрозумілішими, якщо звернутися до аналізу інших параметрів та питань, за якими збиралися дані.

Зокрема, запит на радикальні зміни зріс за останній місяць на 8% – до 69%. При цьому, зміни респонденти ввжають важливішими за стабільність: їх значимість досягла 53%. Повернення до того, як було, хочуть 42%. Кількість тих, хто хоче, щоби все залишалося, як зараз, рекордно мала – 5%. Прогнозовано, повернення «назад» найбільше очікують виборці Вілкула-Бойка-Мураєва. Всі інші хочуть змін. При цьому влада все ще оцінюється як дуже слабка – 38% респондентів.

78% декларують намір брати участь у виборах. Кількість молоді, яка готова брати участь у виборах, зросла за рік з 23 до 39%. 30-40-літніх – з 26 до 42%. Найкращі можливості «перетікання голосів» – у Зеленського. Так само, зростає кількість людей, що вірять в його перемогу – але їх все ще набагато менше, ніж у Тимошенко.

Ще один цікавий параметр. Демократія важлива: 75% українців вважають, що важливо жити в демократичній державі. Міфи про підтримку диктатури суттєво «похитані»: всього 24% виступають за обрання жорсткого лідера, який наведе порядок. У той час як 67% – за лідера, який може об’єднати, примирити і заспокоїти суспільство.

Ще один момент у контексті результатів Зеленського. 36% підтримують ідею про те, що кандидат у президенти повинен писати програму разом з виборцями. 50% – що це має робити сам кандидат.

Ще щодо причин запиту на зміни. На думку українців, влада провалила найважливіші реформи: антикорупційну, судову, реформу виборчого законодавства, а також вирішення питання депутатської недоторканності.

Ну, і щодо геополітики. НАТО має підтримку 46% (проти 32%). Євросоюз – 50% (проти 9%).

Ну, і про цінності. Найбільше владі, на думку українців, не вистачає чесності, ефективності та людяності.

Нарешті, щодо Томосу і його впливу на рейтинги президента. Як показали опитування, у грудні був різкий сплеск підтримки Автокефалії, а потім у січні все повернулося у стан статус-кво. Можна припустити, що релігійне питання допомогло президенту цементувати електорат, але не розширити його.

Сенсацій з усього цього я би не робив – зарано. Але інформація для роздумів є для всіх.

Джерело: Петро Олещук

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв