Віктор Небоженко: Перший тур не спростив вибору політичного майбутнього України

285
Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

ПЕРШИЙ ПОГЛЯД

1. Чим б не закінчилася ця виборча кампанія, вона вивела на політичну арену України двох невідомих для країни «джокерів». Це молодий і політично недосвідчений Зеленський, і старий, політично недосвідчений Смешко. Буде прикро, якщо того і / або іншого нам «підсунув» Кремль. Однак, українці, навчені гірким досвідом президентства Порошенка, вже за першими ж кроками будь-якого нового президента швидко розберуться, з ким вони мають справу – самостійним політиком або людиною з «подвійним дном». Але якщо стрімке сходження популярного артиста, талановитого коміка Зеленського ще можна пояснити гострою потребою України в «свіжій крові», в нових обличчях і політичних силах, то стрімке сходження маловідомого пенсіонера-силовика чітко носить сліди спецоперацій, якими так пишається Кремль. Напевно, ми скоро дізнаємося, хто був автором цієї блискучої спецоперації і якою була головна мета виведення з «політичного архіву» і активізації генерала Смешка. Може, це і не вибори, а щось інше. Але, в будь-якому випадку вже зараз добре видно, що кандидат в президенти Смешко об’єктивно «перебіг дорогу» трьом прозахідним або проамериканським політикам – це Тимошенко, Гриценко і Наливайченко. Якби не інсталяція Смешка у виборчий процес, то Тимошенко явно обходила б свого основного противника Порошенка, а Гриценко міг би бути трохи вище нинішньої позиції. Теж стосується і Наливайченка, який показував в ході виборчої кампанії набагато кращі результати, ніж щось, що йому зараз «написали».

2.Штаб Порошенка-Медведчука працював системно і нахабно, не обмежуючи себе жодними правилами. З одного боку, вони створили за рахунок бюджету і корупційних капіталів унікальну, потужну систему соціальної корупції найбільш бідної частини українських виборців. А також використовували «без страху і докору» на повну потужність адміністративний ресурс і реалізували свої плани з фальсифікації в доступних їм виборчих округах. Не останню роль в остаточних підрахунках і легітимації результатів відіграють також підгодовані квазігромадські організації спостерігачів і «дресирована» ЦВК, яка не посміє чинити опір волі Банкової. З іншого боку, проти основного політичного противника – Тимошенко – була виставлена ціла обойма технічних кандидатів-спойлерів, аж до однофамільців.

3.Унікальний політичний експеримент зі створення гігантської загальноукраїнської сітки підкупу виборців довів свою ефективність. Умовою такої ефективності масової корупцї став «озброєний нейтралітет» правоохоронних і судових органів як основи адмінресурсу. Стратегія виявилося правильною. Спочатку людей кілька років заганяли в бідність, злидні і безробіття, а потім за їхній же рахунок скуповували їхні голоси на виборах на користь провладного кандидата. Тепер вся ця машина соціальної корупції бідних верств населення, змінюючи господарів, буде працювати завжди, знецінюючи базові принципи справедливих, чесних загальнонаціональних і таємних виборів.

4.Перший тур президентських виборів не спростив завдання вибору політичного майбутнього України ні політичним елітам, ні основній масі виборців. Все тільки ускладнилося.

Джерело: Виктор Небоженко

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв