Марина Данилюк: Три сценарії після простистояння Зеленського із Порошенком

468
Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка

Для Факти ICTV написала три сценарії після простистояння Зеленського із Порошенком, і які зміни можуть чекати учасників у найближчі місяці.

Сценарій перший

Зеленський присягає на Пересопницькому Євангелії, а Петро Порошенко йде в жорстку опозицію. Ейфорія навколо Зеленського триває близько 100 днів, далі народ просить швидких результатів: реформ, грошей, миру, звільнення полонених, пенсій.

Петро Порошенко, який має найбільшу фракцію в парламенті, може скористатися вікном можливостей до другого туру. За авторством своїх вірних людей внести і провести закон про імпічмент, який зв’яже руки Володимиру Зеленському.

Далі можна порушити питання про виборчий кодекс, закон про референдум і про портновський кримінально-процесуальний кодекс, який ставав рятівною соломинкою навіть для тих корупціонерів, якими хоч трохи цікавилася прокуратура імені Юрія Луценка.

Амбітний Петро Порошенко може очолити процес зі стримування Коломойського і його прибічників — і в’їхати на білому коні уже на президентській кампанії.

Поки новоспечений політик Зеленський намацуватиме ґрунт, роблячи помилки, Петро Олексійович матиме шанс показати, кого ми втратили: кращого менеджера, стратега, патріота і гаранта незалежності перед пащекою Москви.

Сценарій другий

Зеленський набирає в команду технократів-реформаторів. Паралельно дистанціюється від Коломойського, який наразі є головною претензією критиків. Мінімізує тавро «малороса» тим, що продовжує реформи українізації через мас-культуру, геральдики в армії, освіту, медицину, безвіз.

Можна піти найпростішим шляхом, який до вподоби українцям – працює, не чіпай – і просидіти у відносному спокої половину терміну. Можна запустити кілька реформ, покласти їх виконання на міністрів, а не контролювати усе самому.

Якщо ще рік тому розмови про парламентську республіку здавалися нереальними і божевільними – зараз можливо усе. Перемога неполітика із лайками в сторіз – це холодний душ для професійних політиків.

Сценарій три

Дуже український сценарій. Президент Зеленський іде в конфронтацію із діючим прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом. Нинішній склад парламенту так і не спроможеться на обмеження повноважень Зеленського та закон про імпічмент – бо ж що робити, як свій стане наступним президентом.

Новий склад парламенту теж не піде на союзи із Зеленським – про це свідчить те, що ніхто із першої сімки так і не підтримав поки Зеленського або Порошенка.

Фактично, ми повторимо історію із сутичкою президента і прем’єра часів Ющенка і Тимошенко – коли кожен тягнув ковдру на себе.

Парламент в застої, улюбленець нації стане її лютим подразником, не виключено, що під натиском західних партнерів нас змусять одночасно переобрати і Президента, і Раду.

Безперечним плюсом у цьому сценарії може стати те, що народ нарешті навчиться змінювати неугодні режими не спаленням шин і бруківкою, а голосуванням і громадським контролем.

Як би там не було, таке протистояння – цікавий досвід не в плані того, як перемогти на виборах-2019, не привертаючи увагу санітарів. Це переломний момент для політичної квазі-еліти родом із 90-х і шансом для тих, хто замислюється про прихід в політику, але поки не знає як долати стару систему.

Джерело: Marina Daniluk-Yarmolaeva

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв