Андрій Ніцой: На патріотичному куражі Порошенко «забував» робити конкретні справи

471
Директор Центру стратегічних розробок Андрій Ніцой

Чи мав можливість Порошенко не програти Зеленському? Так, мав. Чи потрібно було для цього Порошенку не брехати, не красти, не узурпувати владу? Ні, не потрібно. Зе можна було просто відмовити у реєстрації кандидатом в президенти України на законній підставі. Але для цього Порошенку слід було не прикидатися, а бути послідовним патріотом України, а не лише своєї кишені.

Конституція України стаття 103 говорить, що «Президентом України може бути обраний громадянин України, який…… володіє державною мовою».

О, знову ці Ніцої про мову! – роздратовано вигукне подумки хтось із читачів. Ні, дорогенький, не лише про українську мову, а й про щось інше. Про ціну крутійства і показухи. Починаючи з 2016 року президент Порошенко прийняв на озброєння стратегію українського патріотизму як шлях до переобрання себе на другий президентський термін. Нова стратегія ознаменувалася відмовою від виборчої обіцянки Порошенка 2014 року зберігати двомовний російсько-українського статус кво і була закріплена в Указі Президента України від 01.12.2016 No 534/2016 «Про пріоритетні заходи щодо сприяння зміцненню національної єдності та консолідації українського суспільства».

З’явилися відповідні ініціативи, більшість з який були давніми пропозиціями Народного Руху, Свободи, Нашої України, громадських активістів, але вони лишалися незатребуваними владою. Тепер запит українських громадян на патріотизм влади отримав несподіваний відгук на Банковій. Особливо це стосувалося зовнішніх комунікацій: промов і обіцянок президента, патріотичних гасел та закликів до «наших західних партнерів». Втім, під галасливу декомунізацію, прийняття закону про українські «квоти» на радіо та телебачення міністерство освіти по-тихому ліквідовувало обов’язкове вивчення націєтворчих предметів з історії України та української мови в усіх Вишах. Але це помітили лише «мовно стурбовані».

Координаційна рада із застосування української мови, безліч громадських активістів безрезультатно вимагали від Турчинова, Гройсмана, Парубія і Порошенка підписати Постанову ВРУ про скасування закону Ківалова-Колєсніченка. Аж тут надійшла команда дозволити розробляти новий законопроект про українську мову. Дехто з активістів заспокоївся. Але були й ті, котрі разом з науковцями вимагали від влади зокрема затвердження Державного стандарту української мови. МОН розробило проекти Держстандартів укрмови для іноземців та держслужбовців. МОН затвердило держстандарт для англійської мови та мови жестів глухих. Але Державний стандарт української мови досі не затверджений.

Що таке мовний держстандарт? Держстандарт мови в усіх країнах уніфікує систему вимог до володіння українською мовою та містить чіткий перелік комунікативних умінь і навичок на кожному рівні (від А1 до С2, відповідно до Загальноєвропейських Рекомендацій з мовної освіти) за всіма видами мовленнєвої діяльності (слухання, читання, письмо, говоріння).

Мовна компетентність державного службовця передбачає вільне володіння державною мовою, добре розуміння її структури, знання особливості її словникового складу та граматичної будови, правила написання слів та їх використання в різних функціональних стилях, зокрема в офіційно-діловому. Змістом мовної компетентності державного службовця є знання про функціонування і системну організацію української мови на рівнях лексики, граматики, фонетики і фонології, орфографії, орфоепії, пунктуації. Визначення рівня вільного володіння українською мовою як державною відбувається у формі екзамену, який складається з усної та письмової частин і триває 120 хвилин.

Чи здатні були скласти такий екзамен усі 44 кандидати в президенти ми вже не дізнаємося. Як не дізнаємося того, чи склав би іспит з мови щоб стати кандидатом в президенти Володимир Зеленський. А все тому, що президент Порошенко у патріотичному куражі постійно «забував» підкріплювати свої палкі патріотичні промови конкретними справами, як от наприклад ухваленням Державного стандарту української мови.

Джерело: Андрій Ніцой

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв