Сергій Якимчук: Стокгольм в Україні

178
Сергій Якимчук, активіст

Авторство терміна «Стокгольмський Синдром» приписують криміналісту Нільсу Бейруту.

Механізм синдрому полягає в тому, що тривале проведення часу жертви зі злочинцем призводить до того, що вони зближуються під час невимушеного спілкування «по душах», встановлюють теплий контакт, краще пізнають один одного і у них можуть виникнути симпатія і дружні почуття.

Невільник дізнається точку зору свого поневолителя, його мрії та проблеми, сподівання і прагнення, а, можливо, і «справедливі» нарікання на «владу» і ворогів.  Жертва починає з розумінням ставитися до дій злочинця і може думати, що його позиція – єдина вірна. В результаті жертва знаходить виправдання поведінки свого ката і може пробачити йому навіть те, що він піддавав її життя небезпеці. Найчастіше бранці починають добровільно сприяти загарбникам.

Також жертва може противитися спробам звільнення, тому що розуміє, що при цьому збільшується ймовірність заробити кулю якщо не від злочинця, то від визволителів. Тому жертва, відчуваючи себе в одній упряжці зі злочинцем, починає діяти з ним заодно.

Однак прояви синдрому досить часто можна спостерігати і в звичайному житті, а не тільки в епізодах злочинного насильства. Взаємодія слабких і сильних, від яких слабкі залежать (керівники, викладачі, глави сім’ї та ін.), часто керується сценарієм стокгольмського синдрому. Механізм психологічного захисту слабких оснований на надії, що сильний проявить поблажливість за умови підкорення. Тому слабкі намагаються демонструвати слухняність з метою викликати схвалення і заступництво сильного.

Ці поведінкові ознаки проявляються в разі захоплення заручників терористами за умови, що злочинці після захоплення тільки шантажують владу, а з полоненими обходяться добре. Якщо ж бранців тероризують – б’ють і катують, то нічого крім страху і ненависті до мучителів у них не виникає. А оскільки ввічливе ставлення до заручників з боку терористів – явище рідкісне, то і стокгольмський синдром виникає не часто: приблизно у 8% випадків захоплення заручників з барикадуванням.

Сьогодні «Стокгольмський Синдром» в Україні – це трохи менше 25%. Сьогодні Порошенко у Львові, в тому самому Львові, з якого за його ж вказівкою декілька місяців поспіль блокували вивезення сміття, і весь цей час львівяни потопали у смороді та антисанітарії поміж купи невивезеного сміття в своїх житлових кварталах. Сьогодні Він приїхав до них, бо вони його люблять… Він щось там говорить і обіцяє їм… львівяни йому захоплено плескають. Це Стокгольм, панове.

Джерело: Сергій Якимчук

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв