Віктор Лешик: Що може дати Україні команда Зе

304
Віктор Лешик, журналіст

До влади прийшов представник креативного класу. Ми ще толком і не знаємо, що то за соціоекономічна група, які її позиції в Україні, а носій її ідеології – Зеленський – стає президентом великої європейської країни.

Сама назва «креативний клас» з’явилася з легкої руки економіста, соціолога Річарда Флоріда. Його книга «Підйом креативного класу» (2002 рік) спричинила у США без перебільшення інтелектуальне цунамі. Бо люди, які в сенсі класичної спенсеро-марксистської кваліфікації із якогось не зрозумілого геологічного прошарку перетворилися у локомотив пост-індустріального суспільства, отримали нарешті своє визначення.

Айтішники, рекламісти, дизайнери, журналісти, блоґери, літератори, модельєри, представники кіно і шоу-бізнесу… стрімко рвуться на вершину фінансового успіху. Саме представник їхнього класу Джеф Безос зі своїм принципово новим сервісом на Амазон став символічно найбагатшою людиною на планеті.

І хоча, як і у випадку з Абрахамом Маслоу з його пірамідою потреб, Річард Флоріда сам же став відмовлятися від свого винаходу-терміну, піраміда Маслоу і «креативний клас» Флоріди живуть своїм життям і обростають чіткішими і зримими рисами.

Найперша – їхній основний засіб виробництва – це їхній інтелект, знання, талант і вміння їх продати. Венчурні капіталісти нишпорять по всьому світу в пошуках груп з оригінальними сервісно-цифровими ідеями. Ризики покриваються багатомільярдними прибутками. Але не у нас.

Тому що наш креативний клас, як ті ґастарбатери на сезоннних роботах у Польщі, нічим і ніким не захищенний. Відсутня система захисту авторських ідей, авторських прав на наукові і художні твори, громіздка і нежиттєздатна система патентування, відсутня сучасна судова влада – згадайте, як суддя вимагала у позові вказати е-мейл в кириличній алітерації.

Якщо команда Зеленського хоча б у цих сферах забезпечить прогрес – це шанс. Серйозний шанс, у тому числі й у створенні нових високоефективних озброєнь для протидії зовнішній агресії.

21 вік настав. Час це вже визнати.

Джерело: Viktor Leshyk

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв