Тарас Загородній: Про можливі зміни виборчої системи

238
Тарас Загородній, політичний експерт

Рубрика «Гладко було на папері, та забули про яри» або «Що там з виборчою системою»

Коротко про можливі зміни виборчої системи. Точніше, що реально, а що – ні.

  1. Повернення іменних блоків – скоріше, «так», ніж «ні». Щодо цього пункту питань, найімовірніше, ні у кого не буде. У нас всі партії вождистського типу. Все побудовано на лідері. Цікаво і Тимошенко, і Порошенку, і Бойку, і Ляшку, і … Зеленському.
  2. З приводу зниження до 3%. Тут 50% на 50%. Не бачу мотивації у великих партій когось пускати на свої електоральні поля. Чим менше партій, тим більше їм дістанеться. Це стосується БПП, «Батьківщини», «Опозиційної платформи – За життя» та інших структурованих партій. Зниження порогу може призвести до нездорового (з точки зору цих партій) бажанням їхніх потенційних спонсорів інвестувати не в них, а в інші проекти. І ризику того, що, відчувши альтернативу, люди побіжать не до них, а до інших. Воно їм треба? Але є тиск з боку «Народного фронту», де зібралися непрості люди з можливостями. 5% вони точно не наберуть. Потрібно щось робити.
  3. «Мажоритарка». Тут скоріше «ні», ніж «так».

1) Шановані люди з можливостями розуміють свою токсичність і тверезо розуміють, що на мажоритарці у них більше шансів, ніж потрапляння в список.

2) Від 10-12 мажоритарників може провести тільки по Києву «Удар», який поки що частина БПП.

3) До 20 мажоритарників (може і більше) може провести група Ріната Ахметова у підконтрольних областях. Зайві багнети дуже потрібні будуть особливо в світлі прозорих натяків Коломойського, що «деякі компанії пора націоналізувати». Таких компаній у нас дуже мало. Точніше одна

4) «Батьківщина» теж має великі шанси на мажоритарці. Принаймні на довиборах в 16 році дуже непогано виступили.

5) Зрозуміло, що за збереження мажоритарки будуть всі нині діючі мажоритарники. За рідкісним виключенням.

6) Багато з партійного керівництва «коаліції» вже твердо стоять на округах. Я так і бачу, як вони поспішають і спотикаються, щоби зібрати голоси за скасування мажоритарки, навіть якщо така рознарядка і надійде.

4. «Відкриті списки». 50 на 50. Як компромісний варіант для збереження мажоритарки, оскільки «відкриті списки» – це де факто 100% мажоритарка, що би не говорили лобісти цього закону. Але не вірю, що «відкриті списки» будуть на 100%. Точно залишать якусь фіксовану частину для лідера партії (а то негарно виде, якщо лідер партії набере менше голосів, ніж хто-небудь зі списку) і для «шанованих людей з можливостями» або їхніх представників. 10-20 осіб. Решта бадьоро йде боротися за місця в списку.

Якось так. Хоча в нашій грайливій країні всяке може бути). Як, наприклад, багато людей часто вже не знаходять себе в прохідній частині списку після партійних з’їздів. Хоча напередодні всі обіцяли, що «точно будеш».

Джерело: Тарас Загородний

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв