Олексій Дорошенко: Як відрізняються витрати українців залежно від місця проживання

150
Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

Якщо в середньому українець витрачає 45% усіх доходів на харчування, то в залежності від регіону вони можуть суттєво відрізнятися. Статистика говорить, що жителі Волинської, Житомирської, Рівненської та Чернігівської областей найбільше серед усіх витрачають грошей на хліб і хлібопродукти, включаючи крупи – 9% від усього, що заробляють. А в столиці на це витрачають найменше – 6%.

У той же час у Києві більші за всіх видатки на м’ясо та м’ясопродукти – 11,5%. А економніше за всіх жителі Поділля, яке охоплює Тернопільщину, Хмельниччину та Вінниччину. Вони витрачають на це лише трохи більше 9% місячного заробітку. Хоча треба сказати, що найдешевший м’ясний кошик завжди бачимо саме на Тернопільщині.
Затрати на рибу найбільші серед жителів Луцька, Житомира, Рівного та Чернігова та складають 3,5%. А от у Карпатському економічному регіоні вони найменші. Галичани, закарпатці, івано-франківці та буковинці віддають за це 2,5% заробленого щомісяця.
Видатки киян на молочні продукти найбільші серед українців – 7,5% місячного доходу. А от на Поліссі, тобто у Волинській, Житомирській, Рівненський та Чернігівській областях, до молока та продуктів із нього ставляться стриманіше, віддаючи за це найменше серед інших регіонів, а саме трохи більше 5% загальних витрат.
Не відмовляють себе у фруктах, якщо доречно це сказати в нашій країні, кияни. Їх затрати більше 4% від загального доходу родини. А от на Донеччині та Луганщині загалом на ці продукти тратять лише 2,7%.
На овочі найбільше витрачаються жителі Півдня України, а саме на Одещині, Херсонщині та Миколаївщині. На це в них йде майже 4,5% загальних місячних видатків. А от жителі Полісся витрачають на це більше ніж в два рази менше, а саме 2,1%.
Але як раз у Поліссі, тобто у Волинській, Житомирській, Рівненській та Чернігівській областях живуть найбільші солодкоїжки, віддаючи за цукор, цукерки та кондитерські вироби майже 4,5% від заробленого. А це значно більше, ніж вони віддають за всі види овочів. А от мінімальні видатки на це, від свого місячного доходу, несуть кияни – 3%.
Максимальний показник витрат на горілку та коньяк на заході країни, на Львівщині, Закарпатті, Івано-Франківщині та Буковині. Майже 2,5%. У той час як на Поділлі сумарні трати на ці міцні напої складають 1,4%. А от що стосується вина, то ситуація протилежна. У тих же західних областях затрати на нього складають лише 1,1% проти 2% у Києві.
Ситуація на ринку алкогольних напоїв не є показовою, оскільки майже кожен житель Закарпаття робить власне вино, на яке він не витрачає грошей, а купує саме горілку. У той же час деякі регіони мають великий обсяг виробництва самогону, скорочуючи покупки міцного алкоголю. Хоча ситуація з затратами на овочі також не завжди співпадає з їх споживанням, оскільки деякі регіони багато їх вирощують у власних домогосподарствах. І тому економлять на них, купуючи лише те, що не мають із власного городу.
На усе інше, окрім продуктів, середньостатистична українська родина витрачає 55% заробленого. Оскільки це охоплює все від одягу, взуття, меблів, електроніки, побутової техніки, ліків, комунальних і медичних послуг і до автомобілів, то на кожну статтю витрат йдуть лічені відсотки та різниця між регіонами є невеликою. Коли на харчування, як у Сполучених Штатах, українці будуть витрачати лише 6% від усіх розтрат, тоді можна буде побачити серйозну різницю у нахилах та бажаннях жителів різних областей нашої великої країни.
Додам, що відсоток видатків жителів України на харчування багато років не притирає великих змін. Навіть коли економіка країна невпинно зростала, як і доходи людей, навіть тоді трати на харчування впали не значно. Але, по-перше, зміна в базових потребах відбувається в усіх країнах світу повільно, а по-друге, харчування буває різним. Коли ми мали більше грошей, то їжа була більш здоровою. А зараз головна ціль зекономити, тому продукти досить часто є небезпечними та неякісними. Саме через це за останні п’ять років стаття витрат, яка показала найбільше зростання, це ліки та лікування. Вона зросла вдвічі. Тобто за неякісне харчування та нездоровий спосіб життя ти все одно платиш, але вже лікарям.
У 2018 році витрати наших громадян на продукти, алкогольні та безалкогольні напої й тютюн склали 48,3%, у 2017 році – 48,7%, 2016 році – 47,1%, 2015 – 46,6%, 2014 – 46,2%, а 2013 році – 45,6%. Як можна побачити за шість років різниця між роком, який можна вважати найбільш стабільним – 2013 і 2017 роком, коли витрати на їжу були максимальними, складає лише 2%. Що взагалі не дає розуміння в різниці рівня життя цих двох років. Але статистика тільки рахує, а емоційне сприйняття життя залишається поза увагою.
Сьогодні стало відомо, що в Росії 48,2% населення вистачає того, що вони заробляють або отримують, лише на їжу та одяг. Про це стало відомо за даними державної статистики.

Джерело: Олексій Дорошенко 

Коментарi

Коментарiв