Віктор Небоженко: Передвиборча лихоманка в українській політиці

149
Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

Стрімкі дострокові перевибори Верховної Ради породили гарячкові настрої в українській політиці. Одні бояться справедливого покарання або помсти за свої злочини в період правління Порошенка-Януковича, інші раптом побачили «світло в кінці тунелю» і зрозуміли, що це їхній шанс «вибитися в люди».

Всі кинулися до коридорів влади, «ліфтів», готелів, ресторанів – будь-яких місць, де зараз вирішуються політичні ставки і розклади на майбутнє. Вражає те, що інтенсивні, складні переговори, які зараз ведуться, як правило, не стосуються державних інтересів, реформ або «світлого майбутнього України», а тільки двох кардинальних питань. Перше питання, як прорватися на «корабель переможців», який журналісти називають «командою Зеленського». Друге питання – як потрапити до нового парламенту.

У цій лихоманці нікому нікого не шкода – ні Україну, ні «заклятих друзів» з політичного бізнесу. Всі конкурують з усіма. «Розкладати яйця в різні кошики» – улюблена справа і «відмінників» режиму особистої влади Порошенка, які потребують депутатської недоторканності. Головне – встигнути вчасно «перевзутися», замаскуватися в ці смутні часи. Якщо Зеленський набирає випадкових людей в парламент, якщо Вакарчук ловить своїх волонтерів, які не знають про своє щастя стати народними депутатами, то чому люди з великими грошима або ті, хто звик жити в політиці за рахунок України, не можуть знову туди повернутися і зайнятися улюбленою справою – політичною корупцією, продажем голосувань і лобізмом?

Найгірше – в найближчому майбутньому. Перше – це вкрай низький за політичною якістю склад майбутньої Верховної Ради. Поєднання «невинних» або наївних депутатів з авантюристами і досвідченими парламентськими циніками – це гримуча суміш нового українського парламенту. Зеленський ще помучиться з цим сумбурним парламентом, який стрімко виник у непристойно короткі терміни. В крайньому разі його можна знову розігнати і вже потім спокійно зробити потрібні вибори.

Друге – більш складне й небезпечне. З одного боку, політика в Україні звелася, звузилася до рівня покупки місця в списку або назви модної партії на виборах. А з іншого боку, потужно діє велика політика Кремля, яка веде вдалу реалізацію стратегії «латентної путінізації» майбутнього складу Верховної Ради, коли поряд з відкритою «п’ятою колоною Кремля» (Опоблок) будуть правильно голосувати і бадьорі «прагматичні напівпатріоти у вишиванках, не підозрюючи про державний інтерес України.

Джерело: Виктор Небоженко

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв