Холодна війна триває вже з початку анексії Криму, – журналіст

215
Журналіст, заступник директора українського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь прокоментував наслідки спільних навчань країн-членів НАТО і діяльність Кремля, спрямовану на мілітаризацію анексованого півострова.

Нагадаємо, з початку 2016 року в Чорному морі між Російською Федерацією й Альянсом триває чергове загострення. Зокрема, 16 січня Румунія запропонувала створити спеціальну постійну Чорноморську флотилію Організації Північноатлантичного договору. Пізніше Президент України Петро Порошенко заявив про намір його держави приєднатися до цієї ініціативи, що Кремль сприйняв як загрозу власним інтересам.
«Цікава постановка запитання з боку Росії, яка окупувала Крим і тепер говорить, що з боку НАТО відбувається «брязкання зброєю». Окупація Криму призвела до повної зміни геополітичної обстановки на південно-західному стратегічному напрямку. Вона змінює всю картину, яка була до 2014 року. Тож це не брязкання зброєю, а наслідки кроків, зроблених Росією. Чорне море – маленьке, ситуація в регіоні абсолютно змінилася. Чому НАТО не може відреагувати і ввести розвинений американський флот? Адже Болгарія, Румунія і Туреччина не мають істотно розвинених військово-морських сил. Ідеться про Конвенцію Монтре, яка з 1936 року дає право Туреччині регулювати питання переміщення військових кораблів і суден через Босфор і Дарданелли. В результаті американським та іншим кораблям НАТО нечорноморських країн не можна перебувати в Чорному морі більше, ніж 21 день, і сумарна кількість тоннажності кораблів не може перевищувати 30 тисяч тонн», – зауважив в інтерв’ю Радіо Свобода Самусь.
Крім того, журналіст прокоментував заяву Порошенка про намір України приєднатися до ініціативи Румунії щодо створення спеціальної постійної Чорноморської флотилії Альянсу: 
«Насправді Україна не може приєднатись до Чорноморської флотилії НАТО, тому що НАТО – дуже жорсткий блок, у якому діє 5 стаття про взаємну оборону. Наприклад, якщо російський корабель зачепить румунський, то всі інші країни НАТО мають швидко відреагувати і виступити на оборону цього корабля. Україна не має зобов’язань у цьому угрупованні, оскільки не є членом НАТО. З іншого боку, жодна країна НАТО не захищатиме українські кораблі і військово-морські бази, якщо на них буде здійснюватись агресія. Тому що немає механізмів. Ми можемо брати участь у навчаннях, візитах, навіть оперативних планах, патрулюванні, присутності в якихось районах. Але в разі бойової ситуації Україна буде відповідати за себе сама. Тож Україні терміново потрібно розробляти нову, асиметричну концепцію флоту».
Під час інтерв’ю журналіст Радіо Свобода нагадав, що 20 травня посол США в Болгарії Ерік Рубін наголосив на важливості збільшити американський контингент на болгарських територіях і побудувати спеціальну базу з «морськими котиками». Деякі ЗМІ стверджують, що це може призвести до відновлення Холодної війни між Альянсом і РФ у Чорному морі, проте, на думку Самуся, наслідки дещо інші.

Коментарi

Коментарiв