Експерт назвав Мінські домовленості загрозою інтересам України

376
Доктор політичних наук Віктор Котигоренко висловив думку, що деякі положення Мінських домовленостей є загрозою державному суверенітету України.

У статті для Дзеркала тижня Котигоренко зауважив, що нині навіть повна реалізація Мінських домовленостей у найбільш сприятливий для національних інтересів України частині може становити нову загрозу державності. За його словами, однією з найбільших проблем у цьому аспекті є правовий статус Мінського процесу й формулювання в текстах угод Тристоронньої контактної групи з питань урегулювання ситуації на Донбасі.
Крім того, на думку експерта, політична легітимація Ради безпеки ООН і країни «нормандської четвірки» не те, щоб не вирішують цієї проблеми, а навіть загострюють її. Зокрема, йдеться про «Комплекс заходів з виконання Мінських домовленостей», затверджений 12 лютого минулого року.
«Пункти 4 і 9 Комплексу пов’язують їх виконання з дотриманням Закону України «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей». Такого закону не існує. Є закон «Про особливий порядок…». При цьому пункт 4 містить імперативні вимоги з означенням конкретних термінів їх виконання: а) «почати діалог (між ким і ким неясно) про модальності проведення місцевих виборів згідно з Законом…, якого не існує, та б) «не пізніше 30 днів з дати підписання цього документа («Комплексу заходів») ухвалити постанову Верховної Ради України із «зазначенням території, на яку поширюється особливий режим» (незрозуміло, про який «особливий режим» ідеться; «режим» і «порядок» не тотожні за змістом терміни) згідно з Законом України «Про тимчасовий порядок…» (законом, якого не існує)», − зауважив Котигоренко.
«Імперативна вимога документа, підписаного учасниками «ТКГ плюс 2», до парламенту суверенної країни ухвалювати нормативні акти абсолютно неприйнятна. Правом на таку вимогу не наділені також жоден із учасників «нормандської четвірки» і всі разом, хай би які Декларації вони затверджували», − наголосив політолог.
Крім того, він наголосив, що деякі пункти «Комплексу заходів…» виглядають як декларуванням посягання на державний суверенітет України: «Пункт 9 узалежнює «відновлення повного контролю над державним кордоном з боку уряду України в усій зоні конфлікту» з проведенням в Україні не тільки «місцевих виборів» (питанням, що є предметом перемовин у Мінську), а й із питанням, що не є й не може бути предметом ні мінських, ні жодних інших перемовин поза конституційним полем України, оскільки це питання належить до виключної компетенції Українського народу та його виборних представників у владі. Йдеться про «конституційну реформу», яку, згідно з «Комплексом заходів…», має бути проведено «до кінця 2015 року за умови виконання пункту 11 − в консультаціях і за погодженням з представниками окремих районів Донецької та Луганської областей в рамках Тристоронньої контактної групи», − підсумував експерт.

Коментарi

Коментарiв