Кирило Сазонов: Як «слуги народу» хочуть відкотити назад реформи заради Коломойського

111
Кирило Сазонов, політолог, блогер

Кілька слів напишу з конкретним прикладом про реформи в Україні, нову команду «Слуги народу» у Верховній Раді та конкретні інтереси одного олігарха. Є простий закон життя – лізти вгору (тобто проводити реформи) завжди важче, ніж ковзати вниз. Але потім все доведеться починати заново. Але зараз без п’яти хвилин депутати пропонують нам саме відкотити реформи назад. Просто тому що … так вигідно Ігорю Валерійовичу. Йтиметься про відеоблоґ Олександра Дубинського і ринок електроенергії. Закон про який Україна ухвалила в 2017 році, але перейшла за фактом на ринок тільки з першого липня 2019 року. Під тиском міжнародних партнерів. Тому що ми вимагали санкцій щодо «Газпрому», який хоче порушити вимоги Третього енергопакету ЄС (хоча не підписував нічого), а самі (підписали), але виконувати довго не хотіли.

Поки Дубинський виступав в якості журналіста і відеоблоґера – це було просто чиясь оціночна думка. А ось коли практично депутат від партії влади пропонує нам махнути рукою на зобов’язання і послати Євросоюз подалі – це зовсім інша справа. Тим паче, що набір тез – це відверта маніпуляція і непідтверджені гасла.

Отже, Олександр Дубинський заявляє про те, що у нас НАЙВИЩА ціна на електроенергію в Європі. Прикро? Хочеться обурюватися? Не поспішайте. Досить порівняти ціни і тарифи, перевести їх в гривню і одразу видно – у нас НАЙНИЖЧА ціна на електроенергію в Європі. За дешевизною на другому місці йде Болгарія, там майже втричі вище. У Німеччині в десять разів вище. Це якщо ми говоримо про населення. А якщо про промисловість, то варто уточнювати, що населення це ніяк не стосується, щоби даремно не лякати людей. Але тоді не буде такого резонансу, правильно? І закликати до скасування ринку електроенергії «в інтересах громадян» вже не вийде. Або доведеться перерахувати кілька конкретних прізвищ цих самих громадян, яким вигідно ручне регулювання, а не ринок.

Теза про монополію Ахметова це взагалі пісня і традиційна маніпуляція. Монополія на ринку електроенергії України дійсно є. Але ТЕС до неї не мають жодного відношення. Вони, як і ГАЕС, забезпечують маневрені потужності вранці і ввечері, в період піків. У цьому їхнє завдання. Насправді вся теплова (вугільна) генерація (а це і ДТЕК Ахметова, і «Донбасенерго» Єфімова, і державне «Центренерго») забезпечують МЕНШЕ ТРЕТИНИ вироблення електроенергії в країні. Найбільше виробляє державний «Енергоатом» з часткою в понад 55%. Найдешевша атомна електроенергія займає більше половини ринку і саме тому у нас найнижчі в ЄС тарифи для населення. А щодо промисловості – ринок дозволяє імпорт. Якщо в ЄС для промисловості ціни нижче – можна купити, ніхто не забороняє. Чому ні?

Я розумію, що окремі олігархи дуже не хочуть купувати електроенергію на ринку, а вважали за краще б ручне управління. Коли близький до влади бізнес отримує спеціальні ціни і за рахунок інших має надприбутки. Але цим мріям збутися не судилося – і краще з цим змиритися відразу. Ринок – це нормальний стан для галузі в європейських країнах, а ми довго домагалися права приєднатися до них. Тож, відкату назад не буде. Хіба що ми одночасно відмовимося від співпраці з ЄС у низці напрямків і почнемо дрейф в бік Росії. Це всім зрозуміло. Тоді навіщо ці маніпуляції, розповіді про «монополію ТЕС» і «найвищі ціни в ЄС» з іншими страшилками? Як варіант – нас морально готують до силового переділу ринку електроенергії. Мовляв, там все погано, там монополісти, з нас деруть три шкури. Але прийдуть досвідчені добрі рейдери з добре знайомої ФПГ, і все налагодиться…

Джерело: Кирилл Сазонов

Коментарi

Коментарiв