Експерт спрогнозував позитивні радикальні реформи в Україні

203
Історик, публіцист Ярослав Грицак зауважив, що нині в України з’явилися нові чудові можливості, які не можна недооцінювати.

У статті для Нового времени Грицак спрогнозував, що вже протягом найближчих місяців в Україні нарешті почнуться радикальні реформи. На його думку, про це свідчить приїзд іноземних експертів Івана Міклоша й Лєшека Бальцеровича, які повинні були приїхати ще рік тому.
«Чому так довго? У мене є дві відповіді. По-перше, головною умовою називали відставку Яценюка. По-друге, за цей час Порошенко збирав владу, щоб «продавлювати» реформи через Верховну Раду й Кабінет Міністрів. Власне, такий вигляд і мала угода між заїжджими реформаторами та президентською командою: перші готують реформи, другі  − надають їм політичне забезпечення», − зауважив експерт.
За його словами, в разі достовірності його припущень і певної інформації нині в Україні відкрилося вікно хороших можливостей: «Чи призведе воно до успіху, прогнозувати не беруся. Але важливість моменту гріх недооцінити».
Грицак наголосив, що на цьому, власне, завершуються хороші новини, у той час як чинників ризику є значно більше. Першим із них є час, оскільки радикальні реформи варто було запроваджувати відразу після революції, в той час, коли українці були готовими на жертви. Відповідно, нині цей шанс уже упущений.
Другим чинником є загроза контрреволюційного реваншу, який уже фактично розпочався, хоча поки лише на найнижчих рівнях державної адміністрації в південних і східних регіонах країни. 
«По-третє, у радикальних реформ занадто висока соціальна ціна. Приїзд Бальцеровича в Україну вже називають страшною помстою поляків за Волинську різанину 1943 року. На соціальній ціні реформ обов’язково паразитуватимуть ті, хто спить і бачить себе в президентському кріслі», − підкреслив експерт.
«Хочу зауважити, що пишу про чинники ризику не для того, щоб сказати, ніби в Україні реформи неможливі. А для того, щоб свідомо приймати загрози і, відповідно, мінімізувати їх. На противагу ризикам у країни є можливості. І головна з них − організоване суспільство. Так, воно в меншості, але реформи ніколи не робляться більшістю. До того ж важлива якість цієї меншини. В Україні вона краща, ніж державна, але ще не оформила цю якість в нові політичні проекти − те, що я називаю третім Майданом. Поки громадянському суспільству вдається домогтися успіху лише партизанськими вилазками у владу − як це показує успіх системи закупівель ProZorro, але на систематичні повномасштабні операції воно неспроможне», − резюмував публіцист.

Коментарi

Коментарiв