Україні варто готуватися до війни з Росією на півдні, – експерти

231
Виконавчий директор Інституту нових демократій США Маргарита Асенова і військовий експерт Януш Бугайський видали книгу «Євразійське роз’єднання», що розповідає  про методи тиску Росії на сусідні держави задля їх залякування і покори.

Експерти висловили впевненість, що Президент РФ Владімір Путін воює в Україні не лише задля того, аби залишатися при владі, оскільки він має значно масштабнішу стратегію – передає Радіо Свобода.
«Ця стратегія полягає в тому, щоб змагатися з Заходом, встановити широку російську сферу впливу, домінувати над тими країнами, які колись входили до Радянського Союзу і були сателітами Кремля. Ще одна мета – нейтралізація Європейського Союзу, НАТО і американського впливу, щоби збільшити вплив російський», – зазначив співавтор книги.
На його думку, якщо подивитися на ситуацію саме під таким кутом зору, можна зрозуміти реальну політику Російської Федерації щодо країн-сусідів.
«Подивіться – було всього кілька років між часом, коли Росія атакувала Грузію, а згодом взялась за Україну. Іншим країнам є над чим подумати: хто з них буде наступним?», – зауважив Бугайський.
Згідно з його прогнозами, перелік країн, як наступними можуть постраждати від російської агресії, досить великий, зокрема йдеться про країни Балтії, Кавказу та Центральної Азії.
«На ці країни здійснюється постійний військовий тиск, тиск на кордонах, обльоти території без дозволу на те. Все робиться, щоби ствердити кремлівську ідею для країн-сусідів, мовляв, ми можемо повернути вас у будь-який момент. Ми можемо зайти в Таллінн маршем за 24 години. При цьому американці вам не допоможуть, німці навіть пальцем не поворухнуть, а Британія вже і так вийшла з ЄС», – наголосив експерт.
Крім того, цей тиск – не єдина проблема, що загрожує пострадянським державам. Через тісні зв’язки з російською економікою санкції, оголошені щодо РФ у зв’язку з анексією Кримського півострова, вплинули й на цілу низку її сусідів.
Відповідно до оцінок низки експертів, лише економіка Білорусі втратила приблизно 3 мільярда доларів, а казахстанська валюта теньге постраждала через прив’язку до російського рубля. Крім того, в Таджикистані скоротився іммігрантський потік до Росії, а з ним і грошові надходження, що він приносив. Отож, Україна постраждала найбільше від агресії Кремля, проте вона не єдина жертва російської політики.
«Серед країн, які постраждали дуже сильно, – Вірменія. Вірменська економіка невідривно зв’язана з російською. Крім того, я вважаю, що Вірменія стала заручником конфлікту в Нагірному-Карабаху. Вони окупували 20 відсотків азербайджанської території, але натомість втрачають на усіх фронтах. Вони ізольовані на міжнародному рівні й також опинилися цілком залежними від російської економіки, енергетики, ринків збуту», –  підкреслила Маргарита Асенова.
Пострадянським країнами і досі доводиться розплачуватися як за старі зв’язки з Кремлем, так і за спроби віддалитися від нього. При цьому Путін продовжує вести з ними гру, яку Бугайський називає грою з тінями: світ знає, що має на меті російський лідер, але не розуміє, що ж насправді коїться. За словами експерта, Путін, залякуючи балтійські країни, насправді намагається відвернути увагу від Чорного моря.
«Якщо темпи мілітаризації там будуть збережені, до 2020 року Росія отримає найсильніший військово-морський флот, ніж усі сусідні країні разом взяті, включно з Туреччиною. Це може перешкодити НАТО прийти на підмогу будь-якій країні в межах Чорного моря. Адже росіяни зможуть перекривати доступ у зону конфлікту», – констатував фахівець.
У підсумку він наголосив, що Україна повинна готуватися до війни на півдні країни, який Кремль досі зараховує до свого проекту «Новоросія». На думку Асенової, доля анексованого Криму досі не визначена, оскільки про неї навіть не згадували під час Мінських переговорів.
«Україна має почати закликати США зайняти місце в мінській групі, і брати в них активну участь. Це питання не може бути суто європейським, оскільки воно є трансатлантичним. Коли Росія збільшує свою військову присутність у Чорному морі, а конфлікт в Україні продовжується, це робить нестабільним цілий регіон. США мають не лише зайняти місце в цій групі, але також взяти ініціативу у свої руки. Результатом цього може стати рішення, яке призвело б до завершення конфлікту», – зазначила Асенова.

Коментарi

Коментарiв