Новий постіндустріальний клас може перемогти олігархію, – експерт

272
Вчений-економіст, член-кореспондент Академії технологічних наук України Олександр Пасхавер проаналізував можливі наслідки боротьби старого олігархічного й нового постіндустріального класу в Україні.

У статті для Нового времени Пасхавер зауважив, що нині події в Україні цілком можна назвати революцією, оскільки тривають зміни у відносинах у суспільстві, структури еліти, системи існуючих інструментів і механізмів. На думку експерта, ця революції триватиме як мінімум до 2030 року.
Зокрема, йдеться про боротьбу двох класів – старого олігархічного й нового постіндустріального. За словами вченого, саме останній може оновити владу в Україні: «У період революції суспільство, зазвичай, фрагментоване. Єдності немає. Головний конфлікт розгортається між олігархічним і постіндустріальним (так званим креативним) класами. Причому олігархічна складова суспільства не зводиться до 10% найбагатших українців. Це сотні тисяч людей від нижчих шарів до верхівки керівництва країни, що монополізують свої повноваження і отримують разом з партнерами корупційну ренту».
Економіст констатував, що нині домінуючим є олігархічний клас, у зв’язку з чим складно боротися з корупцією, оскільки весь бюрократичний клас і правоохоронні органи повинні обслуговувати олігархію.
«Але протягом останніх 25 років в умовах соціальних і технологічних змін виник впливовий і активний клас населення, який можна назвати постіндустріальним. В країні завжди є ті, для кого свобода, відповідальність, співпраця і загалом цінності європейського модерну є основою існування. Для українського ж нового постіндустріального класу свобода є не просто цінністю, а умовою їх реалізації. Чому цей клас постіндустріальний? З’явилася ціла низка галузей, де високо цінуються креативність і здатність швидко змінюватися. Технічний прогрес створив запит на креативний клас», – зауважив фахівець.
За його словами, вирішити конфлікт двох класів за допомогою компромісу неможливо. Тим не менше, існує ймовірність, що вже найближчим часом буде ліквідовано революційний порив, проте це не означатиме завершення самої революції, оскільки соціальні зміни вже неминучі. Як наслідок, революція просто триватиме довше і з більшими складнощами.
«В умовах боротьби двох потужних шарів суспільства еліта не може залишатися осторонь. Революція привела до того, що старі еліти розділилися. На тих, хто продовжує дотримуватися колишніх поглядів, і тих, хто сприйняв нові ідеї (щиро чи нещиро) і перейшов на бік нового класу. Оскільки останній не був підготовлений політично (така особливість української революції) і не висунув своїх харизматичних вождів і політичних структур, революцію очолили представники старого політичного класу, і раніше налаштовані ліберально», – зазначив Пасхавер.
Він також підкреслив, що представники нового класу, скоріше, влилися в старі структури. Вони запроваджують і реалізують реформи там, де це можливо, але не як політики, а як фахівці. Питання полягає в тому, наскільки швидко політизується цей революційний клас і висуне свої лідерів, а це, навіть без сумніву, відбудеться. Проте, поки продовжує тривати боротьба між консерваторами, тобто частиною еліт, що залишилися на боці олігархії, гадаю, і частиною, що зрадила свій старий клас і перейшла на бік нового. Саме вони керують країною сьогодні, проте всередині цієї групи теж є протиріччя. За словами економіста, частина цього класу дотримується помірних поглядів, інша виступає за радикальні ідеї, які є найбільш небезпечними.
«Так виглядає українське поле битви. Я вірю, що історія тягне нас у бік перемоги революції та постіндустріальних змін (і технічних, і соціальних). Постіндустріальний шар в Україні одночасно є проєвропейським і сповідує цінності європейського модерну. З часом ми побачимо посилення ролі нової еліти і будемо спостерігати за загостренням її боротьби зі старою. До речі, зараз боротьба тільки починається, конфлікт ще розігріється. І нова еліта обов’язково оновить владу – політичну, бюрократичну, судову. Однак процес цей буде вкрай суперечливий і драматичний», – підсумував вчений.

Коментарi

Коментарiв