Захід не допоможе Україні перемогти Путіна, – екс-міністр

236
Колишній міністр економіки України, доктор економічних наук Богдан Данилишин висловив думку, що західні політики досі не визначилися, яку роль повинна відігравати Україна у процесі стримування РФ.

Екс-міністр зауважив, що нещодавній Варшавський саміт НАТО продемонстрував, що протягом 2014-2016 року напруження між Альянсом і РФ лише продовжувало зростати, особливо у зв’язку з анексією Криму й участю російських найманців у війні на окупованому Донбасі. На думку аналітиків Організації Північноатлантичного договору, дії Кремля в Україні є загрозою східноєвропейським країнам-членам НАТО в цілому і країнам Прибалтики.
Данилишин нагадав, що під час саміту Генеральний секретар Альянсу оголосив про рішення розмістити нові батальйони в Естонії, Польщі, Латвії й Литві, у той час як Президент Франції Франсуа Олланд заявив, що для його держави РФ «не противник чи загроза, а партнер». У статті дляНового времени економіст проаналізував, які наслідки матимуть ці заяви для України.
«Я вже давно пишу про те, що всі проблеми України у зовнішній політиці з початку 2014 року породжені геополітичною незадоволеністю Росії щодо того, як, згідно з уявленнями її нинішніх еліт, розвиваються зовнішньополітичні події після 1991 року. Путін, виходець зі спецслужб, називав розпад Радянського Союзу найбільшою геополітичною катастрофою XX століття. Свого часу ці його слова західні політики пропустили повз вуха і ніяк не скорегували свою зовнішню політику. А між тим, у цих словах був висловлений жаль колишнього службіста КДБ, а нині Президента Росії, про втрачені колишні території СРСР та про втрату зовнішнього контролю над колишніми сателітами Радянського Союзу в Східній Європі», – зазначив експерт.
Він також підкреслив, що Путін сприймає події Майдану як частину плану Заходу по знищенню Росії: «Чому він так думає? Адже зміна влади в незалежній державі Україна є її внутрішньою справою і не зазіхає на основи влади в Росії? Чому Путіна це так зачепило? Він вірить, що метою геополітики Заходу, як її зафіксовано у трактаті класика геополітики Маккіндера, є встановлення контролю над Хартлендом, тобто Росією. Навіщо на початку XX століття Маккіндер це зробив – помістив Хартленд саме в Росії – невідомо. Але саме це тепер є реальність для Путіна. Тому він і в Сирії, і в Україні буде наполегливо захищати периферію свого Хартленду. Це є, на його думку, надзавданням правителя Росії. І з цим згодні російські еліти».
Фахівець наголосив, що в уявленні Путіна найкращий захист – це напад, і саме тому він узяв під свій контроль Абхазію, Південну Осетію, Крим і Донбас. Більше того, наївно вважати, що на цьому для України все завершено.
«Для України все далеко не закінчено. Найвпливовіші західні політики, які відвідали варшавський саміт НАТО, по суті, надсилають Путіну повідомлення, що межі Заходу проходять кордонами країн НАТО – ні більше, ні менше. А Україна, яка знаходиться між Заходом і Росією, їх не особливо сильно цікавить. Але це повідомлення прикривається зовнішньополітичною «димовою завісою»: цінності, «не допустимо», «необхідність стримування» та іншою словесною нісенітницею», – резюмував Данилишин.
 
На його думку, це відбулося у зв’язку з тим, що західні політики мають ілюзії щодо можливості політичних й економічних реформ в Україні. Нині вони вже почали усвідомлювати, що це лише мрії.
«Вони з подивом виявили, що українським політичним елітам реформи зовсім не потрібні, а народ на них недостатньо тисне. І тому державні діячі Заходу, можливо, вирішили «махнути рукою» на Україну. «Нехай буде те, що є, не воювати ж через Україну з диктатором Путіним, який володіє ядерною зброєю» – думають вони. Так і економічні санкції проти Росії, від яких страждають багато підприємців на Заході, їм вже набридли», – підмітив колишній міністр.
«На мій погляд, Захід поки ще не вирішив остаточно, в якому вигляді йому потрібна Україна для стримування Росії, як буферна держава: 1) Захід буде згоден на існування України як єдиної країни, або 2) Захід не буде заперечувати проти розділу України на декілька частин. Логічно припустити, судячи із заяв політиків на Варшавському саміті НАТО, що зараз йдуть підготовчі заходи до обох варіантів. І ніхто всерйоз у нас в Україні цього негативному процесу зараз не протидіє. Але ми жодним чином не повинні допустити реалізації другого сценарію, тому що його результатом, швидше за все, стане розвал нашої країни. Може, хоч це налякає наші політичні еліти, і вони, нарешті, перейдуть до радикальних економічних і політичних реформ? Хоча, враховуючи їхній бекґраунд, віриться в це насилу», – підсумував експерт.

Коментарi

Коментарiв