Журналіст пояснив, чим спроба перевороту в Туреччині нагадує Україну

140
Журналіст, політичний коментатор Віталій Портніков висловив думку, що після поразки турецького путчу країна наблизилася до успіху демократичної моделі й пояснив, чим ця ситуація нагадала Україну.

«Коли в українському медіапросторі обговорюють можливу роль якихось «патріотів», які скинуть легітимну владу і встановлять власне правління в країні, це виглядає усього лише теорією, схемою, яка може бути ніколи не втілена в життя», – зауважив Портніков.
Він підкреслив, що 16 липня світ побачив справжнє обличчя військового перевороту в Туреччині. Військова техніка на вулицях, вибухи, бомбардування, справжні бої в центрі великих міст, люди, які з голими руками кидалися на танки і бронетранспортери, проте найголовніше – це повна невідомість. Ніхто не розумів, що відбудеться, якщо спроба перевороту виявиться вдалою: «Які наміри «патріотів», що вони готують країні? Так кожен громадянин Туреччини ставав заручником не свого власного голосу, не свого уявлення про майбутнє – а грубої сили».
За його словами, хтось може стверджувати, що в Україні влада також змінювалася після масових протестів, але різниця і сила нашої держави в тому, що ці мітинги були народними, а їх учасники прагнули не скинути владу, а захистити демократію і свої права. Журналіст нагадав, що під час Майдану 2004 року активісти відстояли право українців на проведення чесних виборів, а в 2013-2014 роках – захистили своє право на вільний вибір курсу розвитку своєї держави й покарання тих, хто використовував силу проти беззбройних протестувальників.
«В обох випадках Збройні сили України не втручалися в те, що відбувалося на вулицях Києва. В обох випадках важливі для країни рішення ухвалювала не армія, не вулиця, а парламент. Обраний громадянами парламент. Ви бачили те, що сталося з будівлею парламенту Туреччини? Путчисти завжди ненавидять народовладдя», – наголосив у статті для Радіо Свобода Портніков.
Він також відмітив, що в Україні справжня війна почалася лише після втручання РФ, оскільки в Росії певні рішення залежать не від інтересів і вибору народу і політичних еліт, а від позиції армії. Журналіст нагадав, що 1991 року в рамках серпневого путчу армія прагнула зберегти нейтралітет і не стріляти в людей, у зв’язку з чим і програли путчисти й розвалився Радянський Союз. 1993 року Борис Єльцин вивів на вулиці Москви армію, яка вирішила підтримати Президента у конфлікті з депутатами та прямою наводкою розстріляла будівлю парламенту, в якому були опоненти Єльцина. В результаті Росія стала авторитарною державою, а її громадяни зрозуміли, що вирішальною є сила зброї.
«Сила України – у верховенстві права і громадянина. У тому, що вирішує народ, а не армія. Слабкість Росії – в тому, що все вирішує армія і спецслужби, а не народ. Саме тому Україна займає своє гідне місце в сім’ї європейських демократій, а Росія все більше скочується до диктатури і краху. Після поразки путчу в Стамбулі і Анкарі Туреччина також наблизилася до успіху демократичної моделі. Її громадяни переконалися, що майбутнє країни залежить не від сили зброї, а від сили закону і представницьких інституцій. І це – дійсно видатне досягнення», – резюмував журналіст.

Коментарi

Коментарiв