Рішення Сейму може зруйнувати українсько-польські відносини, – аналітик

175
Аналітик Тетяна Шпайхер проаналізувала рішення польського Сейму щодо Волинської трагедії, що, на її думку, «відкрило ящик Пандори» для українсько-польських відносин.

22 липня нижня палата польського парламенту ухвалила рішення про визнання 11 липня Національним днем пам’яті жертв геноциду в 1943-1945 роках з боку українських націоналістів щодо громадян ІІ Речі Посполитої. Сейм заявив, що раніше пам’ять жертв Волинської трагедії не вшановували належним чином.
Шпайхер підкреслила, що за цю резолюцію голосували й ті польські депутати, які раніше під час розгляду цього питання переконували, що вбивали не лише поляків, але й українців. За її словами, Волинська трагедія – важливий аспект у відносинах між Україною й Польщею, який у тому числі стосується й українського народу, «тому полякам не слід забувати, що перегляд історичної політики – це не кращий спосіб будувати відносини з країною, яка є стратегічно важливою для «мирного і світлого майбутнього» самих поляків, враховуючи нинішню російську агресію».
«Те, що відбувалося в польському Сеймі у процесі ухвалення рішення, важко назвати лише «вшануванням пам’яті загиблих на Волині поляків». Польські депутати змагалися, хто зможе вжити більш гострі слова щодо українців. Причому сипалися звинувачення не тільки на ОУН-УПА, але й на нинішню українську владу. Один із депутатів Януш Саноцький заявив, мовляв, Україна сьогодні не воює з Росією, оскільки «фабрики президента Порошенко працюють в Росії». Інший депутат зазначив, що пропозиції українського парламенту ухвалити спільну постанову щодо «Волинської трагедії» дійсно надходили, але не були прийняті поляками до уваги, тому що «це дурниці», – наголосила у статті для Апострофа аналітик.
На її думку, цим рішенням польська влада відкрила «ящик Пандори», з якого вже почали сипатися образи та претензії. Складно робити прогнози щодо цього питання. І хоча польський Сейм заявляв, що його метою є «остаточно закрити волинське питання», це навряд чи буде так. Крім того, низка польських депутатів висловили обуренням у зв’язку з тим, що рішення ухвалили в якості постанови, а не закону, й навіть пообіцяли «виправити ситуацію». До того ж, Сейм не врахував пропозицію «Громадянської платформи» затвердити додаткову постанову щодо примирення з українським народом. Відповідно, це засвідчило неготовність польської влади піти на примирення з українцями.  
«Що в цій ситуації робити нинішній українській владі? Найбільш доцільне рішення – зробити заяву у відповідь, в якій аргументовано пояснити, чому події на Волині не були геноцидом, а також вказати чіткі цифри, скільки українців загинуло від рук поляків у той же період. Після цього, незважаючи на радикальний настрій польської сторони, спробувати почати діалог з тими політиками «ПіС», які до нього готові. Залишається сподіватися, що в цій непростій ситуації союзниками України стане розсудлива частина польської еліти, а також польське суспільство, які розуміють, куди можуть привести «історичний популізм» і маніпуляція історичними фактами», – підсумувала Шпайхер.

Коментарi

Коментарiв