Влада не полишить спроб узаконити брехню, − Шабунін

168
Глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін прокоментував вистражданий запуск системи електронного декларування доходів чиновників в Україні.

Шабунін нагадав, що 31 серпня 2016 року система електронного декларування доходів нарешті отримала сертифікат КСЗІ, а вже опівночі Національне агентство з запобігання корупції знову відкриє свій Реєстр, куди українські чиновники повинні подавати інформацію про доходи та майно як свої, так і своїх родичів. 
Сертифікат узаконив не лише Реєстр, але і дозволив суду використовувати електронну декларацію в якості доказу у справах про незаконне збагачення чиновників або умисну брехню в декларації. 
«Утім, влада не полишить спроб убити кримінальну відповідальність за ці злочини. З понеділка це робитиметься руками парламенту, який повернувся з канікул повний сил та натхнення вбивати антикорупційні досягнення, що стали можливими завдяки жорсткій позиції та вимогам міжнародних кредиторів та партнерів України», − наголосив у статті для Української правди очільник Центру протидії корупції. 
За його словами, видача сертифікату тільки підтвердила важливе застереження – усі провладні парламентські партії, враховуючи екс-регіоналів із Опозиційного блоку, досягли консенсусу в питанні щодо того, як чиновники можуть уникати відповідальності за награбоване багатство. «Як – справа законодавчої техніки».
Також він зауважив, що після невдалої та кримінальної історії з підробкою ключа електронного цифрового підпису, яким Геращенко-Винник намагалися скомпроментувати систему електронного декларування, влада вирішила «підстрахуватися від лаж» й діяти відразу у трьох напрямах. Першим є звуження об’єкту є-декларування, тобто дозвіл чиновникам не вносити в декларацію майно та гроші, записані на близьких родичів. 
Другий напрям – зменшення обсягу публічно-доступної інформації з е-декларації, наприклад, закрити від громадських активістів і журналістів-розслідувачів інформацію про розкішні «подарунки».
Останнє – «скасування відповідальності за брехню в деклараціях як такої, наприклад мінімізація підстав для проведення перевірки чиновника або нівелювання ваги декларацій як доказу через дискредитацію електронного Реєстру е-декларацій».
Відповідно, за словами Шабуніна, йдеться про конкретні кроки для того, аби унеможливити кримінальну відповідальність за брехню в деклараціях про доходи та незаконне збагачення. 
На його думку, влада просто хоче прибрати з власних декларацій «повнолітніх дітей, коханок, цивільних чоловіків/дружин та взагалі, всіх «осіб, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки». Тобто, позбутися необхідності декларувати те, на чому, зазвичай, ловлять корумпованих чиновників: об’єкти незавершеного будівництва, рухоме майно вартістю понад 70 тисяч гривень, гроші та фінансові зобов’язання, усі видатки, роботу за сумісництвом – всього, що стосується майнового стану родичів декларанта».

Коментарi

Коментарiв