Україна йде до членства НАТО через «задній хід», − політолог

245
Голова правління Центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко прокоментував заяву Президента Петра Порошенка про те, що нині Україна в плані зближення з НАТО робить набагато більше, ніж це передбачав План дій щодо членства, отриманий 2008 року. 

«Варшавський саміт у липні цього року став для України в порівнянні з Бухарестським самітом-2008 якісним етапом зближення з НАТО. Формально це проявилося в засіданні спеціальної комісії Україна-НАТО в рамках саміту, що не часто буває з окремими країнами, і в прийнятті комплексної програми про розвиток відношень», – нагадав Фесенко.
Він зауважив, що йдеться не про Членство в НАТО або певний формальний статус, а про певну тактику: «Треба вибрати оптимально прийнятну адекватну тактику. Щоб не бігли, задерши штани, вимагаючи: дайте нам членство в НАТО, як це робить цілий ряд політиків. Або ж провести референдум, про що теж деякі з них говорять. Крім того, що ми зафіксуємо, що у нас половина громадян за НАТО, а половина – проти, це нічого не дасть. І аж ніяк не вплине на членство України в НАТО. Навпаки – такі результати голосування можуть стати аргументом для противників Альянсу. Грузини проводили такий референдум. Це привело до членства в НАТО? Ні». 
На його думку, фактично Україна приєднується до Альянсу без формального членства.  
«Ціль поставлена. Нагадаю, і Віктор Ющенко, і навіть Леонід Кучма говорили про цю мету. Але Порошенко реалістично оцінив, що до цієї мети ми будемо йти довго. Якщо ми почнемо це робити, то можемо нарватися на закриті двері. Краще йти через «задній хід», але з більшою гарантією потрапити всередину», – наголосив у коментарі 24 політолог.
Крім того, він підкреслив, що заява Порошенка не має жодних сюрпризів для Кремля. Тим більше, що не можна провадити політику, озираючись на «а що подумає Путін, а як він відреагує», оскільки в такому разі Україна буде приреченою бути залежною від Росії. 
«Не треба нічого боятися. Найстрашніше – це, звичайно, велика війна, яка може бути. Але якби Путін хотів почати війну, давно б це зробив. Найоптимальніший варіант потрапити в Київ для нього був у 2014 році. А зараз ми бачимо, що він веде діалог із Заходом. Якби Путін хотів військових дій, то не до Заходу б звертався, а почав військову операцію», – стверджує Фесенко. 
Він також підкреслив, що Україна – самостійна держава, яка повинна демонструвати свій суверенітет у визначенні зовнішньополітичних цілей. Нічого страшного після такої заяви Порошенка в двосторонніх відносинах з Росією не відбудеться.
 
«Ми придумуємо небезпеку там, де її немає. Ніяких негативних наслідків не буде. У тому числі, що стосується відносного перемир’я в зоні АТО, яке, скоріше, можна назвати низьким рівнем бойової активності. Не треба лякати себе і когось, що слова про НАТО приведуть до зовнішньополітичної кризи», – підсумував фахівець.

Коментарi

Коментарiв